6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień (21-10-2010)
22 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze (druki nr 3170 i 3439).
Poseł Stanisław Rydzoń:
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej przedstawiam stanowisko w sprawie sprawozdania Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.
Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej w pełni popiera projekt ustawy zawarty w omawianym sprawozdaniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Zgadza się także z pilną potrzebą realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, którego przedmiotem jest zapewnienie w maksymalnym stopniu prawa do sądu.
Nadto pragniemy dodać, iż uznany za niekonstytucyjny zapis art. 28 Prawa upadłościowego i naprawczego - nie tak dawno uchwalony przez Sejm - określał bardzo wysokie wymagania dotyczące dłużnika i wierzyciela. Należy w tym momencie przypomnieć inną ustawę. Otóż w uzasadnieniu do projektu ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych te wymagania określono następująco, bo one są mniej więcej podobne: ˝Przedsiębiorca jest z założenia profesjonalistą. Jest przygotowany do samoobliczania należności Skarbu Państwa˝. Dlaczego przypominam tę ustawę? Dlatego że także w tym przypadku Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny art. 1302 § 4 K.p.c., który nakazywał sądowi zwrot lub odrzucenie pisma nienależycie opłaconego przez przedsiębiorcę. I także w tym przypadku chodziło o realność zasady prawa do sądu. Oba przypadki potwierdzają słuszną linię orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, iż prawo do sądu ma charakter nadrzędny nad rygorami formalnymi, dającymi się usunąć we wskazanym dodatkowo terminie, i to niezależnie od tego, czy strona (wnioskodawca) działa sama, czy przez pełnomocnika.
Reasumując, oświadczam, że Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej będzie głosował za projektem ustawy. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia