6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień (21-10-2010)
25 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (druki nr 3390 i 3472).
Poseł Sprawozdawca Danuta Olejniczak:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt przedstawić sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zawartym w druku sejmowym nr 3390.
W dniu 7 października na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny odbyło się pierwsze czytanie omawianego projektu ustawy. Zmiana dotyczy art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i polega na dodaniu ust. 1b, który określa wysokość zasiłku chorobowego za okres pobytu w szpitalu od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym wyłącznie dla pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia. Proponowana zmiana zrównuje sytuację prawną pracowników w zakresie wysokości wypłat chorobowych w czasie pobytu w szpitalu, znosząc nierówność ze względu na wiek pracownika.
W obecnie obowiązujących przepisach ustawy pracownicy, którzy ukończyli 50 lat, otrzymują zasiłek chorobowy od 15. dnia niezdolności do pracy, natomiast pracownicy, którzy nie ukończyli 50. roku życia, otrzymują zasiłek chorobowy od 34. dnia niezdolności do pracy. W sytuacji niezdolności do pracy niewiążącej się z pobytem w szpitalu proponowana regulacja nie ma znaczenia, jednak gdy choroba pracownika wiąże się z hospitalizacją, istotny jest fakt, czy w tym okresie pracownik pobiera wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy. Zwiększenie wymiaru zasiłków chorobowych przysługujących pracownikom powyżej 50. roku życia z 70% do 80% w okresie od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym usunie różnice w wysokości wypłacanych świadczeń związanych z pobytem w szpitalu w ten sposób, aby wszyscy pracownicy mieli jednakowe świadczenia, z wyjątkiem osób, które są uprawnione do 100-procentowych świadczeń.
W związku z koniecznością uwzględnienia w budżecie wzrostu wydatków sektora finansów publicznych projektowana zmiana wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych projektowana zmiana ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa spowoduje zwiększenie w 2011 r. wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o około 5,4 mln zł. Jednak projektowana regulacja przyniesie pozytywne skutki społeczne wynikające z poprawy sytuacji finansowej pracowników powyżej 50. roku życia, których niezdolność do pracy wiąże się z pobytem w szpitalu.
Omawiana zmiana nie będzie miała wpływu na rynek pracy, rozwój regionalny oraz konkurencyjność gospodarki. Omawiany projekt ustawy nie jest objęty zakresem prawa Unii Europejskiej.
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, po przeprowadzeniu pierwszego czytania i dyskusji, jednogłośnie przyjęła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, bez poprawek. Komisja rekomenduje, aby Wysoka Izba uchwaliła omówiony projekt ustawy. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia