6 kadencja, 99 posiedzenie, 3 dzień - Minister - Członek Rady Ministrów Michał Boni

6 kadencja, 99 posiedzenie, 3 dzień (31-08-2011)

22 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.


Minister - Członek Rady Ministrów Michał Boni:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panowie Posłowie! Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie mówi, że od 4 lutego 2012 r. powinny obowiązywać nowe rozwiązania, gdyż wtedy upływa ten 15-miesięczny okres. Pragnę zapewnić Wysoką Izbę, że nowe rozwiązania w tej materii na pewno będą obowiązywały od 1 stycznia 2012 r. W pełni zgadzam się z wypowiedziami, z interpretacją panów posłów, że odpowiedzialność za przygotowanie tego projektu i tych rozwiązań leży po stronie rządowej.

    Krótka historia. Jak państwo pamiętacie, składkę zdrowotną opłaca za rolników budżet państwa. To świadczenie jest zaadresowane do 1,5 mln rolników. Wcześniej wysokość środków przekazywanych z budżetu państwa via KRUS do Narodowego Funduszu Zdrowia była wyliczana w oparciu o wartość 1 kwintala żyta. Różnice między cenami kwintala żyta z określonego momentu roku w latach 2009-2010 spowodowały, iż okazało się, że zgodnie z tym wyliczeniem jest około 250-300 mln zł mniej z tytułu przekazywania składki za ubezpieczenie zdrowotne rolników. Dlatego rząd podjął decyzję, aby na okres przejściowy, myślę o budżecie na rok 2011, określić kwotowo środki, w wysokości 1800 mln zł, przeznaczone na ubezpieczenia zdrowotne rolników, które są, jak już powiedziałem, zaadresowane do 1,5 mln rolników.

    Co wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego? Z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wynika jedna bardzo ważna, bardzo istotna rzecz. Mianowicie należy powiązać składkę i płacenie składki zdrowotnej za rolników z ich sytuacją dochodową i ekonomiczną. Orzeczenie, zgodnie z wnioskiem, jaki złożył rzecznik praw obywatelskich, nie dotyczy domowników, czyli nie obejmuje wszystkich osób, za które dzisiaj ta składka jest płacona, czyli chodzi o 1100 tys. osób.

    Wskazanie zawarte w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego zakłada, że powinniśmy dokładnie wiedzieć, w sensie merytorycznym, i móc oszacować, jakie dochody mają rolnicy, jakie dochody przynoszą gospodarstwa rolne, a także móc określić, jaka grupa rolników nie ma dochodów.

    Wyniki spisu rolnego są w końcowej fazie analizy, a w spisie rolnym zadawano pytanie, jaki udział dochodów pochodzi z działalności rolniczej albo jaki jest udział dochodów z działalności nierolniczej, co daje przesłankę do określenia, jaka jest liczba gospodarstw rolnych i ilu jest rolników, którzy nie mają dochodu. Chodzi o fachowo, merytorycznie określoną, potwierdzoną badaniami skalę, o to, jaka to jest skala. Mając te wyniki, będziemy znać punkt wyjścia do przygotowania rozwiązania.

    Rząd chce jednoznacznie potwierdzić, iż za rolników nieposiadających dochodów składka nadal będzie opłacana z budżetu państwa, tak jak w chwili obecnej jest opłacana składka za osoby bezrobotne. Do kwestii dochodowej jeszcze wrócę.

    To spowoduje, że po zakończeniu wszystkich prac związanych z szacowaniem dochodów część składki za ubezpieczenie zdrowotne rolników będzie opłacana z budżetu państwa, a część będzie powiązana z dochodami. Jak powiedziałem, punktem wyjścia, jeśli chodzi o decyzję rządu, będzie oczywiście określenie, jaka jest liczba osób, które nie mają dochodu.

    Przepraszając Wysoką Izbę za opóźnienia w przygotowaniu tego rozwiązania, pragnę powiedzieć, że wszystkie prace analityczne prowadzą wspólnie minister rolnictwa i minister zdrowia, odpowiedzialny za Narodowy Fundusz Zdrowia i ubezpieczenia zdrowotne, w zespole, którym z upoważnienia pana premiera mam zaszczyt kierować.

    W dniu dzisiejszym mogę państwa zapewnić, że od 1 stycznia rozwiązanie będzie gotowe i nie będzie takiej sytuacji, że rolnicy nie będą mieli ubezpieczenia zdrowotnego. Mogę zapewnić osoby, które nie mają dochodów, że ich składka zdrowotna będzie opłacana z budżetu państwa.

    Co do pozostałych osób, to przygotujemy rozwiązanie, które nie zagrażałoby sytuacji dochodowej rolników, ale byłoby powiązane z ich dochodami, bo taka jest wytyczna orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Rozwiązanie takie przygotujemy po uzyskaniu pełnych danych z Głównego Urzędu Statystycznego, a w ciągu najbliższych kilku tygodni opracujemy je, ponieważ ściśle kooperujemy z Rządowym Centrum Legislacji.

    Krótko mówiąc, wynika z tego, że rozwiązanie przedstawimy najprawdopodobniej już w nowej kadencji. Dziękuję.


Powrót Przebieg posiedzenia