6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Marek Bucior

6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień (18-12-2008)

21 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Marek Bucior:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Pani Poseł! Osoba, która pracuje, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i jej pracodawca jest płatnikiem składek - opłaca składki na ubezpieczenie społeczne, składkę emerytalną i rentową. Tutaj o te chodzi konkretnie, o tych składkach będziemy rozmawiać. Kiedy taka osoba pracuje i prowadzi działalność gospodarczą, opłaca rzeczywiście jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, i tak jest do momentu, aż zacznie pobierać zasiłek macierzyński. W momencie gdy zaczyna pobierać zasiłek macierzyński, zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 1999 r. taka osoba staje się płatnikiem swoich składek i jest zobowiązana sama za siebie opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.

    Takie przepisy obecnie obowiązują i takie przepisy obowiązywały w roku 1999. I rzeczywiście jest prawdą, że w okresie od 1 stycznia 1999 r. do maja 2001 r. takie osoby powinny same zgłosić fakt prowadzenia działalności gospodarczej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i powinny opłacić za siebie składki emerytalną i rentową, ponieważ konstrukcja przepisu dziś obowiązującego, i wówczas też obowiązującego, jest taka, że składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe kobiet przebywających na zasiłku macierzyńskim dopiero w ostatniej kolejności opłaca budżet państwa za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym, jeżeli jest jakiś inny tytuł, to z tego innego tytułu są opłacane składki. I takie przepisy po prostu funkcjonują.

    Zgodnie z wyjaśnieniami prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wszystkie wtedy obowiązujące informatory informowały o takim obowiązku. Tak poinformował mnie prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Niemniej jednak ze względu na to, że wówczas również były różne wyroki wydawane przez sądy, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwrócił się w listopadzie 2008 r. do podległych mu jednostek terenowych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby za ten okres Zakład Ubezpieczeń Społecznych odstępował od obowiązku pobierania odsetek od tych składek i wyznaczał nowy termin na opłacenie tych składek, które wynikają z obowiązujących przepisów.

    Analizując problem, ministerstwo dostrzega jego istotę. Przyjmuje więc założenie, że osoba przebywająca na zasiłku macierzyńskim jest osobą, która urodziła niedawno dziecko, i podstawowa jej działalność to nie jest działalność gospodarcza, tylko opieka nad dzieckiem, a w ramach prowadzonej polityki prorodzinnej państwo nie powinno wyciągać ręki o te składki do takiej osoby. W związku z tym w dniu 8 grudnia tego roku odpowiedni projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, dodatkowo jeszcze Prawa bankowego, ale to już w całkowicie innym zakresie, został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Zgodnie z tym projektem uznajemy, że w każdym przypadku budżet państwa będzie finansował za kobietę przebywającą na zasiłku macierzyńskim jej składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. (Oklaski)

    Jest jednak rzeczywiście problem tych składek za lata wcześniejsze, ponieważ przepis wejdzie w życie w określonym momencie. Nad tym problemem będziemy się jeszcze dodatkowo zastanawiać. Jak rozumiem, będziemy się również zastanawiać w komisji polityki społecznej i tu, w Sejmie, ale w tej chwili ustawa jest przedmiotem konsultacji społecznych, na te konsultacje społeczne jest określony 30-dniowy termin i, jak rozumiem, w początkach stycznia będziemy podejmować właściwe decyzje. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia