6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Tadeusz Sławecki

6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień (06-10-2010)

8 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza (druki nr 3306 i 3406).


Poseł Tadeusz Sławecki:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Rok 2011 jest rokiem płodnym w różnego rodzaju okrągłe rocznice związane z wielkimi Polakami. Dzisiaj mówimy o Czesławie Miłoszu, jutro zajmuje się komisja Ignacym Janem Paderewskim, również w przyszłym roku przypadają okrągłe rocznice związane z Marią Skłodowską-Curie, Janem Heweliuszem, Karolem Józefem Lipińskim. Jest wiele rocznic związanych z wielkimi Polakami i wypada się z tego tylko cieszyć i pokazywać światu, że mieliśmy wielkich uczonych, wielkich poetów i pisarzy. I te rocznice powinny Polaków łączyć, a nie dzielić, jak mówił poseł Pawłowski. W związku z tym przedstawiam stanowisko klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza.

    Mimo tutaj tych wypowiadanych słów trudno nie zgodzić się z tym, że Czesław Miłosz był jednym z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się w dwudziestowieczną literaturę polską i światową. Chyba nikt z poważnych krytyków literackich tego nie kwestionuje. Ocenę twórczości Miłosza zostawmy jednak znawcom literatury, krytykom. Oczywiście ukazało się wiele różnych publikacji, wspomnę chociażby jedną z nich ˝O ukrytych nurtach w polskiej literaturze. Ostatnia rozmowa z Joanną Salomon˝; poetka Marianna Bocian też na ten temat wielokrotnie pisała. Pisano jednak z pewną życzliwością, a nie na zasadzie takiego zwykłego krytykanctwa. Martwi mnie coś innego, bo oprócz tej wielkości Miłosza myślę, że powinniśmy spopularyzować pewne przesłania, które kierował do narodów, szczególnie do narodu litewskiego i narodu polskiego. I dzisiaj w obliczu tego, co obecnie wolna Litwa, o którą tak bardzo walczył Miłosz, robi z językiem polskim, robi z Polakami, myślę, że może należałoby skierować te przesłania, które w tamtym trudnym czasie kierował Czesław Miłosz, bo to przecież on upomniał się o wolną Litwę. Dzisiaj, gdy Litwa jest wolna, walczy - może to za ostre słowo, ale przecież codziennie docierają informacje, co robi się z językiem polskim, z polską literaturą, z polskim nazewnictwem.

    Chciałbym jeszcze raz zaapelować, aby ta rocznica Polaków łączyła, a nie dzieliła. Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego poprze przedstawiony przez komisję projekt uchwały. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Poseł Jerzy Feliks Fedorowicz: Brawo!)


Powrót Przebieg posiedzenia