6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Wiesław Rygiel

6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień (06-10-2010)

9 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego (druk nr 3305).


Poseł Wiesław Rygiel:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Nie będę przedstawiał szczegółowo opisu proponowanej nowelizacji senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego (druk nr 3505), został on już przedstawiony dość szczegółowo przez moich kolegów. Chciałbym tylko podkreślić, że Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego, w którego imieniu mam zaszczyt występować, podziela rozumowanie Trybunału Konstytucyjnego oraz przekonanie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Z art. 190 ust. 1 konstytucji wynika jednoznacznie, że orzeczenia trybunału mają moc obowiązującą powszechnie i są ostateczne. Tym samym projektowana ustawa stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 października 2009 r. stwierdzającego niezgodność przepisu art. 47922 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r., czyli Kodeksu postępowania cywilnego.

    W przytoczonym wyroku Trybunał Konstytucyjny stwierdził jego niekonstytucyjność w części, w jakiej dotyczy skargi o wznowienie postępowania na podstawie art. 4011 K.p.c. Zmiana przepisu polega na wprowadzeniu możliwości wznowienia postępowania w okresie do 5 lat od uprawomocnienia się wyroku, w przypadku gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie, z konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą. Wprowadzona nowa regulacja będzie miała zastosowanie do spraw gospodarczych, w przypadku gdy za podstawę wznowienia służyć będzie art. 4011 K.p.c. Należy podkreślić, że zastosowanie innej niż wymieniona podstawy prawnej spowoduje utrzymanie dotychczasowego 2-letniego okresu od uprawomocnienia się wyroku. Wyjątkowe odstępstwo stanowiłaby jedynie przytaczana tutaj sytuacja pozbawienia strony możliwości działania lub właściwego jej reprezentowania.

    Należy podkreślić, że wprowadzenie projektowanej ustawy z druku nr 3505, przedstawianej dzisiaj zmiany, usunie przeszkodę w dochodzeniu swych praw przez strony, które mogły się do tej pory czuć skrzywdzone z uwagi na długi okres rozpatrywania sprawy przez trybunał i utraconą szansę na wznowienie postępowania z przyczyn od nich niezależnych, jak chociażby upływ terminu postępowania przed trybunałem. Tym samym znowelizowana ustawa w większym niż dotychczas stopniu realizuje obywatelskie prawo do sądu, zasadę równości, zmniejsza poczucie niesprawiedliwości i zwyczajnie zwiększa ład prawny Rzeczypospolitej.

    Proponowana nowelizacja, uwzględniająca wyrok Trybunału Konstytucyjnego, jest jak najbardziej słuszna, dlatego Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie optował za jak najszybszym wprowadzeniem proponowanych rozwiązań i skierowaniem przedstawionego projektu do Komisji Nadzwyczajnej. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia