6 kadencja, 92 posiedzenie, 1 dzień (11-05-2011)
Oświadczenia.
Poseł Robert Telus:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! 12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek, wtedy zazwyczaj jest również obchodzony dzień położnych. Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek ustanowiono w roku 1973 na Kongresie Międzynarodowej Rady Pielęgniarek w Meksyku na pamiątkę założycielki pierwszej świeckiej szkoły pielęgniarskiej. W Polsce tego dnia wypada również Krajowy Dzień Położnych.
To znakomita okazja do tego, aby docenić pracę w tych trudnych zawodach, zaangażowanie pielęgniarek oraz ich poświęcenie i zrozumienie dla chorych i cierpiących. Postawa pielęgniarek i położnych, które wykonują tak ciężką, choć niekiedy niedocenioną w społeczeństwie pracę, stanowi przykład troski o drugiego człowieka oraz ma głęboki wymiar etyczny, podkreśla bowiem najwyższą wartość - godność człowieka oraz chęć niesienia ludziom pomocy.
Zawód pielęgniarki ma już tysiące lat, jego początki sięgają czasów biblijnych. Jest on zarówno sztuką, jak i nauką obejmującą wiedzę z wielu dziedzin. Pragnę podkreślić, że mimo ciągłego postępu technologicznego w medycynie nic nie jest w stanie zastąpić fachowej opieki pielęgniarek i położnych oraz ich słów pocieszenia kierowanych do pacjentów. Żaden aparat ani urządzenie nie zdoła bowiem zastąpić troskliwości i współczucia dla pacjenta, który szuka zrozumienia i emocjonalnego oparcia. Zawód położnej to zawód osoby, która stoi na straży zdrowia i kobiety, dotyka tajemnicy życia i niesie w ramach swego powołania pomoc w chwili najważniejszej, w cudzie narodzin i rozwoju nowego życia.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W tym momencie chciałbym przeczytać wiersz, którego autora nie znam, a który znalazłem w Internecie. Pielęgniarka i położna: ˝Jest, kiedy człowiek się rodzi / i jest przy nim kiedy umiera, / podaje mu swoją dłoń w potrzebie, / pielęgnuje go, łzy mu ociera. / Jej uśmiech przynosi ulgę, / gdy leżysz tam chory i cierpisz, / to ona nad łóżkiem twym czuwa, / by nic ci się nie stało, gdy śpisz. / To ona otula cię ciepłem na dobranoc, / to ona przynosi słoneczko z ranka, / daje nadzieję jak dobry przyjaciel, / siostra, pielęgniarka, samarytanka˝.
Chciałbym z tego miejsca złożyć wszystkim pielęgniarkom, wszystkim położnym najserdeczniejsze życzenia. Chciałbym podziękować im za ich pracę, życzyć im sukcesów, ale przede wszystkim satysfakcji z wykonywania ich służby. Chciałbym również życzyć, aby czuły tak bardzo potrzebną wdzięczność ze strony pacjentów.
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Chciałbym szczególnie dzisiaj, gdy w nocy brałem udział w porodzie mojego pierwszego syna, podziękować wszystkim pielęgniarkom, położnym, lekarzom, którzy w tym cudzie uczestniczyli, którzy w tym cudzie wspierali moją żonę, wspierali mnie. Chciałbym podziękować wszystkim ze szpitala powiatowego w Opocznie za to, że tworzą tak wspaniałą atmosferę w tym szpitalu, za ich ciepło, za każdy uśmiech, za ich serce. Przy okazji chcę również podziękować mojej żonie za jej trud, za poświęcenie, za to, że tak pięknie, z taką radością ten ból i ten trud znosiła. Chcę podziękować również wszystkim moim dzieciom, które nas wspierały - dzieciom biologicznym, jak również dzieciom, które wychowujemy. Chcę podziękować wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali nas, którzy byli z nami i gratulowali nam, którzy byli z nami i osobiście, i w modlitwie. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia