6 kadencja, 51 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Joanna Fabisiak

6 kadencja, 51 posiedzenie, 2 dzień (08-10-2009)

Oświadczenia.


Poseł Joanna Fabisiak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W sobotę 3 października w Danii odbył się VI Zjazd Federacji organizacji polskich i polsko-duńskich ˝Polonia˝ połączony z jubileuszem federacji. To było dziesięciolecie. Spotkanie to zgromadziło przedstawicieli wszystkich organizacji polskich w Danii. Przybyli także: prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych pan Tadeusz Pilat oraz wiceprezydent tej organizacji pan Aleksander Zając. Przewodniczący pan Roman Śmigielski przedstawił krótką, ale niezmiernie ciekawą historię Polonii w tym kraju. Otóż jest to Polonia kobieca. Przed stu szesnastu laty przyjechało na wyspę Lolland czterysta Polek, młodych dziewcząt, tzw. buraczanych panien, buraczanych dziewcząt, które ciężko pracowały przy zbiórce buraków. Duńczycy zapamiętali je jako ciężko pracujące, ale bardzo dzielne dziewczyny, które umieją pracować, są sumienne i bardzo lojalne. Toteż nic dziwnego, że duńskie związki zawodowe podjęły specjalną ustawę polską chroniącą te dziewczęta. Tyle historia.

    Równie ciekawa jest współczesność, albowiem główne hasło federacji ˝Polonia˝: Viribus unitus - Wspólnymi siłami, w pełni jest realizowane. To niezwykłe, że połączone przed dziesięcioma laty w federację wszystkie organizacje polonijne tego kraju do tej pory nie tylko wspólnie działają, ale realizują naprawdę wielkie i piękne cele służące budowaniu pozytywnego obrazu Polski i Polaków w Danii. Wymienić warto tu niektóre projekty, chociaż jest ich bardzo wiele: ˝Polacy w kulturze Danii˝ - impreza zorganizowana w Szczecinie przy współudziale duńskiego instytutu; seminaria dla polskich nauczycieli samorządowców organizowane w Danii; wystawy fotograficzne, np. ˝Dzisiejsza Polska˝; debaty panelowe o rozszerzeniu przed wejściem Polski do Unii Europejskiej organizowane z udziałem polityków duńskich; stoisko promujące Polskę w czasie szczytu Unii Europejskiej w grudniu 2002 r.; uczestnictwo w Dniu Danii w Krakowie; koncert i wystawa pod hasłem ˝Witamy Polskę w Unii Europejskiej˝ w 2004 r., wystawa fotograficzna ˝Wrażenia z Polski˝ pokazana w wielu największych duńskich miastach; uczestnictwo w projekcie Unii Europejskiej pod nazwą ˝Vasco da Gama˝ dotyczące integracji cudzoziemców na rynku pracy; wydanie książki prof. Edwarda Zarudzkiego pt. ˝Polegli za Polskę. Polscy i brytyjscy lotnicy na cmentarzach duńskich˝; konkurs rysunkowy oraz wystawa ilustracji bajek Andersena wykonanych przez polskie dzieci w Danii; wydanie specjalnej płyty CD z polskimi kolędami w języku duńskim; konkurs rysunkowy dla polskich dzieci o wyprawie Stefana Czarnieckiego do Danii w 1658 r.; liczne spektakle Teatru Trzech Pokoleń, wspólnej inicjatywy z Towarzystwem Krzewienia Oświaty Polskiej w Danii. Można by więcej wymieniać, bo długa jest lista dokonań federacji.

    W tym miejscu chciałabym złożyć podziękowanie wszystkim organizacjom, które tak harmonijnie pracują w Danii. Szczególne podziękowania kieruję do niezwykłego prezesa tej federacji pana Romana Śmigielskiego, który potrafił zintegrować wszystkie organizacje we wspólnej pracy na rzecz Polski, a gdy stanęły na silnych nogach, potrafił cicho usunąć się w cień, przekazując prezesowanie innej osobie.

    W tym miejscu z okazji jubileuszu pragnęłabym też złożyć najserdeczniejsze życzenia w imieniu nas wszystkich - mam nadzieję, że również w imieniu wszystkich Polaków - nowemu prezesowi i całemu zarządowi federacji, by dotychczasowy dorobek rozwijali i umacniali, promując tym samym jak najlepszy obraz Polski w tym kraju. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia