6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Jan Kulas

6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień (18-12-2008)

28, 29 i 30 punkt porządku dziennego:

  28. Sprawozdanie Komisji Zdrowia o wniosku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o ponowne rozpatrzenie ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zakładach opieki zdrowotnej (druki nr 1436 i 1472).
  29. Sprawozdanie Komisji Zdrowia o wniosku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o ponowne rozpatrzenie ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej (druki nr 1437 i 1473).
  30. Sprawozdanie Komisji Zdrowia o wniosku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o ponowne rozpatrzenie ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. Przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia (druki nr 1438 i 1474).


Poseł Jan Kulas:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! W zasadzie na początku należałoby zadać najprostsze pytanie, panie ministrze Duda: Czy pałac prezydencki, pan minister, jest zadowolony z obecnej sytuacji w systemie opieki zdrowotnej?

    Panie ministrze, czy pan ma świadomość, że te trzy weta prezydenckie tak naprawdę oznaczają być może skasowanie, zlikwidowanie rocznej pracy dziesiątków posłów, ekspertów, doradców, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia? Czy ma pan świadomość, że te wszystkie wielomiesięczne konsultacje w tej chwili zostaną zakwestionowane, że to jest marnowanie olbrzymiego wysiłku w zakresie naprawy systemu opieki zdrowotnej? Pakiet ustaw, restrukturyzacja finansowa, zwiększenie nakładów finansowych, dyskusja nad zwiększeniem składki finansowej - to wszystko było w systemie naprawy opieki zdrowotnej. Te weta prezydenckie niewątpliwie w to uderzają.

    Panie ministrze, dlaczego nie prowadziliście uczciwych, rzetelnych konsultacji ze Związkiem Powiatów Polskich? Dlaczego nie prowadziliście rzetelnych, uczciwych konsultacji ze związkiem województw? To ważne pytania.

    Panie ministrze, dlaczego pojawiają się argumenty typu maksymalizacja zysku, straszenie prywatyzacją? Czy nie ma pan przekonania, bo może z pałacu prezydenckiego tego nie widać, ale że samorząd terytorialny, samorząd powiatowy, samorząd wojewódzki, te organy założycielskie będą najlepiej dbały o nasze szpitale publiczne i że jest jeszcze jeden gwarant tej sytuacji, mianowicie Narodowy Fundusz Zdrowia, przecież państwowa instytucja. Dlaczego nie macie zaufania do samorządów terytorialnych?

    I ostatnie pytanie, panie ministrze: Czy macie świadomość tego, że w kontekście jednak spowolnienia gospodarczego być może niestety będzie mniej pieniędzy w systemie z NFZ-u w roku 2009, że szpitale zaczną się znowu zadłużać, że będą rosły zobowiązania wymagalne, te najcięższe, najtrudniejsze?

    Czy pałac prezydencki, czy pan prezydent weźmie odpowiedzialność za tę sytuację? Dziękuję. (Oklaski)

    (Głosy z sali: Brawo.)


Powrót Przebieg posiedzenia