6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski

6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień (21-10-2010)

35 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym (druk nr 3502).


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiany rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym dokonuje implementacji dyrektywy Rady 2010/12 z 16 lutego 2010 r. Dyrektywa ta dotyczy struktury oraz stawek podatku akcyzowego stosowanego do wyrobów tytoniowych i powinna być implementowana do naszego porządku prawnego w terminie do 31 grudnia 2010 r.

    Wprowadza ona nowe reguły i zasady wyznaczania podatku akcyzowego dla wyrobów tytoniowych. Wprowadza minimalny podatek akcyzowy w wysokości 64 euro za 1000 sztuk na wszystkie papierosy - a nie tak, jak do tej pory było, na te z najpopularniejszej kategorii cenowej - występujące w danym kraju. Dyrektywa wprowadza też minimalny podatek akcyzowy w wysokości 90 euro za 1000 sztuk papierosów, przy czym Polska uzyskała na osiągnięcie tego pułapu derogację, czyli tzw. okres przejściowy, do końca 2017 r. Zmiany wysokości stawek podatku akcyzowego mogą być przygotowywane po 1 października danego roku kalendarzowego. Wynika to z faktu, że zgodnie z zapisami dyrektywy dla celów porównania stawek wyrażonych w walutach krajowych z obowiązującymi w państwach Unii Europejskiej oraz określenia wspólnego minimalnego obciążenia akcyzą bierze się pod uwagę kurs wymiany z pierwszego dnia roboczego października roku poprzedzającego rok podatkowy.

    Jeśli chodzi o szczegółowe propozycje regulacji, projekt przewiduje następujące zasadnicze zmiany. Przede wszystkim zakłada się wzrost obciążenia podatkiem akcyzowym papierosów i tytoniu do palenia oraz cygar i cygaretek na 2011 r. na poziomie 4%. Tu przypomnę, że obecne stawki podatku akcyzowego w Polsce są jednymi z najniższych w Unii Europejskiej. Projekt zakłada, że od 1 stycznia stawka podatku akcyzowego będzie się kształtować na określonym w ten sposób poziomie, a ten poziom zależy od dwóch czynników: stawki kwotowej w wysokości 158,36 zł za 1000 sztuk i stawki procentowej na obecnym poziomie, tj. w wysokości 31,41% maksymalnej ceny detalicznej. Tak że ta stawka kwotowa rośnie o 7,9% w stosunku do obowiązującej w roku bieżącym, wynosi ona w tej chwili 146,83 zł za 1000 sztuk papierosów. Jeśli się zsumuje te dwie części, planowana podwyżka akcyzy wyniesie 4%. Ponadto projekt przewiduje zniesienie pojęcia najpopularniejszej kategorii cenowej. Jak mówiłem, zgodnie z dyrektywą wprowadzamy inną kategorię, mianowicie średnią ważoną cenę detaliczną sprzedaży.

    Co tu jeszcze jest ważne? Myślę, że należy zwrócić uwagę na wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy, która ma być na poziomie 57%, a od 2014 r. na poziomie 60%. Projekt przewiduje również zmianę definicji papierosów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek. Znowu tutaj chodzi o to, żeby te definicje były zgodne z implementowaną dyrektywą. Pewne przepisy przejściowe również tu proponujemy. Chciałbym przypomnieć, że te przepisy dotyczące akcyzy na wyroby tytoniowe są harmonizowane na poziomie Unii Europejskiej w związku z daleko idącą zmianą zasad opodatkowania. Jak wspomniałem wcześniej, te zmiany muszą być implementowane do naszego porządku prawnego, przy czym uzyskaliśmy pewną derogację, tak żeby dochodzić do tych minimalnych stawek podatku akcyzowego w wysokości 90 euro w ciągu 7 lat.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawiając ten projekt, wnoszę o uchwalenie przedmiotowej ustawy zawartej w przedłożeniu rządowym. Dziękuję za uwagę.


Powrót Przebieg posiedzenia