6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień (21-10-2010)
17 punkt porządku dziennego:
Informacja prezesa Rady Ministrów dotycząca okoliczności tragicznych wydarzeń w łódzkim biurze Prawa i Sprawiedliwości.
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski:
Panie Marszałku! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! W celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas pobytu w podległych mi jednostkach penitencjarnych w stosunku do sprawcy tragedii w biurze poselskim Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda C., chciałbym państwu przedstawić działania, jakie zostały lub zostaną podjęte przez Służbę Więzienną.
Przed chwilą osadzony Ryszard C. został dowieziony przez konwój policyjny do Aresztu Śledczego w Łodzi i została już wszczęta procedura związana z przyjęciem osadzonego do jednostki penitencjarnej. Z chwilą przybycia do aresztu, oprócz przedsięwzięć ochronnych związanych z organizacją pobytu tymczasowo aresztowanego, zostanie on za chwilę objęty tzw. wstępnymi badaniami lekarskimi. One są wstępnymi w nomenklaturze Służby Więziennej, a uzupełniającymi w stosunku do tych, które zostały przeprowadzone 19 października. Zostanie on także poddany tzw. badaniom osobopoznawczym przeprowadzonym przez psychologów Służby Więziennej.
W postępowaniu z osadzonym Służba Więzienna kierować się będzie w szczególności wskazaniami i zaleceniami medycznymi oraz psychologicznymi. Zapewniam państwa, że zostaną podjęte działania profilaktyczno-penitencjarne i ochronne zapewniające najdalej posunięty stopień bezpieczeństwa osadzonego.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zrealizowane zostaną następujące działania. W Areszcie Śledczym w Łodzi po wykonaniu tych czynności, o których powiedziałem przed chwilą, komisja penitencjarna podejmie decyzję - z uwagi na fakt poważnych zagrożeń, jakie stwarza osadzony - o zakwalifikowaniu go do kategorii tzw. niebezpiecznych, czyli wymagających osadzenia w wyznaczonym oddziale lub celi aresztu śledczego lub zakładu karnego typu zamkniętego i to w warunkach zapewniających wzmożoną ochronę społeczeństwa i pozostałych współosadzonych. Po takiej ewentualnej decyzji komisji penitencjarnej podczas pobytu w jednostce osadzony będzie przebywał pod bezpośrednim dozorem dwóch funkcjonariuszy z grupy interwencyjnej Służby Więziennej. Następnie - podjęliśmy taką decyzję - zostanie on przetransportowany z Aresztu Śledczego w Łodzi do Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim, w którym funkcjonuje specjalnie przygotowany oddział dla tej kategorii osadzonych. Konwojowanie wyżej wymienione do oddziału dla niebezpiecznych zrealizuje grupa interwencyjna Służby Więziennej. Dlaczego podjęliśmy decyzję o przewiezieniu osadzonego Ryszarda C. do Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim? To jest najnowocześniejszy areszt śledczy w Polsce i istniejące tam rozwiązania konstrukcyjne oraz systemy zabezpieczeń ochronnych gwarantują daleko posuniętą izolację od innych osadzonych, co jak państwo już słyszeli w informacji przedstawionej przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, jest w przypadku tego osadzonego wyjątkowo istotną okolicznością.
W porozumieniu z dyrektorem generalnym Służby Więziennej przyjęliśmy zakres ochrony osadzonego, który będzie bezpośrednio zastosowany w przypadku tego osadzonego. Przede wszystkim zostanie on objęty całodobowym monitoringiem zachowania w celi mieszkalnej i innych pomieszczeniach, w których będzie przebywał w wyznaczonym oddziale. Wyznaczony zostanie także dodatkowy funkcjonariusz w oddziale do realizacji obsługi tego całodobowego monitoringu tylko w zakresie monitoringu tego jednego osadzonego. Będzie też przeprowadzana częstsza kontrola niż to wynika ze standardowych procedur celi mieszkalnej. Poruszanie się tego osadzonego po terenie jednostki będzie za każdym razem prowadzone pod nadzorem minimum dwóch funkcjonariuszy z grupy interwencyjnej Służby Więziennej i za każdym razem, za każdorazową decyzją kierownika ochrony Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim. Przebywanie osadzonego poza celą mieszkalną będzie odbywać się bez kontaktu z innymi osadzonymi i osobami postronnymi. Będzie miał kontakt wyłącznie z wyznaczonymi pisemnie przez dyrektora jednostki funkcjonariuszami za każdym razem w składzie minimum dwuosobowym funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Ograniczymy do niezbędnego minimum rzeczy posiadane przez osadzonego w celi mieszkalnej i będzie on także poddany kontroli przedmiotów posiadanych przez osadzonego oraz odzieży przy użyciu urządzeń rentgenowskich. Wyeliminujemy przedmioty mogące posłużyć do dokonania aktu autoagresji przez osadzonego, w tym także przedmiotów codziennego użytku wydawanych pod bezpośrednim nadzorem funkcjonariuszy wyłącznie na czas niezbędny, na przykład do posiłków.
Będzie on objęty stałą opieką przez wyznaczonego przez dyrektora aresztu wychowawcę i psychologa. Będzie także poddany całodobowej obserwacji zachowań i funkcjonowania pod kątem zapobiegania zachowaniom autoagresywnym, w tym ewentualnym próbom samobójczym. Będzie także objęty stałym monitoringiem stanu emocjonalnego przez psychologa aresztu śledczego i będzie to realizowane przez codzienne konsultacje oraz rozmowy po każdym zgłoszeniu takiej potrzeby przez osadzonego, ale także na każdy wniosek służby ochronnej i służby penitencjarnej.
W zależności od potrzeby bez ograniczenia, jakiegokolwiek limitu, jeśli chodzi o tego typu konsultacje, będzie on również objęty opieką psychiatryczną i konsultacją psychiatryczną. W przypadku osadzenia z innymi osadzonymi - ale decyzja w tym zakresie jeszcze nie została podjęta, czekamy na czynności z udziałem psychologa Służby Więziennej - ewentualny dobór współosadzonego będzie przeprowadzony po konsultacji z psychologiem i po decyzji Służby Więziennej w zakresie ewentualności doboru tego współosadzonego dla Ryszarda C.
Wszystkie czynności związane np. z utrzymaniem higieny osobistej będą przeprowadzane wyłącznie z udziałem funkcjonariuszy Służby Więziennej. Posiłki będą wydawane także wyłącznie przez funkcjonariuszy Służby Więziennej. Podjęliśmy też decyzję o zakazie gromadzenia żywności przez tego osadzonego. Wydawanie i aplikacja leków będą dokonywane także wyłącznie przez funkcjonariuszy służby zdrowia Służby Więziennej. Spacery oczywiście będą realizowane wyłącznie na wyznaczonym placu spacerowym, a każdorazowo podczas opuszczania i powrotu do celi mieszkalnej przez osadzonego będzie następowała zmiana jego odzieży.
Poza celą mieszkalną będzie on doprowadzany - mówimy także o areszcie śledczym - wyłącznie z rękoma skutymi z tyłu. Widzenia z przedstawicielami organów ścigania będą się odbywać w monitorowanych pomieszczeniach, a w czasie konwojowania i osadzania będziemy zakładać osadzonemu na ręce i nogi kajdany. Szczegółowa kontrola paczek i korespondencji będzie się odbywać według przepisów, które to określają. Podjęliśmy także decyzję, żeby w razie ewentualnych czynności, które będą wymagać konwojowania osadzonego, było to realizowane nie przez standardową, a przez wzmocnioną grupę interwencyjną Służby Więziennej. Podjęliśmy także decyzję o zakazie posiadania w celi mieszkalnej przez tego osadzonego jakichkolwiek przedmiotów pod napięciem elektrycznym, a także o zaślepieniu gniazdka elektrycznego w celi mieszkalnej. Jego cela będzie codziennie wielokrotnie wizytowana przez inspektorów działu ochrony.
Widzenia realizowane będą w sposób uniemożliwiający bezpośredni kontakt osadzonego z osobami odwiedzającymi, za każdym razem w obecności funkcjonariuszy Służby Więziennej. Ten zakres czynności, związanych z zabezpieczeniem Ryszarda C., oczywiście jest oparty na standardowych procedurach regulujących to, ale w tym wypadku zostały one rozszerzone z uwagi na zakres informacji, które otrzymaliśmy od Policji, dotyczących m.in. stanu psychicznego tego osadzonego, a przekazanych nam przez Policję w momencie przekazywania osadzonego do aresztu śledczego w Łodzi. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia