6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień (06-10-2010)
4 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (druk nr 3442).
Poseł Kazimierz Moskal:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szkoda, że nie ma pana premiera. Miałem kilka pytań do niego. Ale skoro go nie ma, to kieruję pytania do pani minister zdrowia.
Pierwsza rzecz, dlaczego, pani minister - zresztą pewnie to są też pytania do przedstawicieli PO - mówi się o szybkiej interwencji, szybkiej ofensywie, kiedy można powiedzieć, że są opóźnienia? Przypomnę, że od 2008 r. kierowałem interpelacje do ministra zdrowia, pytając o to, jakie skuteczne działania są podejmowane przez rząd i jakie będą, żeby wyeliminować dopalacze. Uzyskiwałem odpowiedź, że są służby, są ministerstwa, które skutecznie walczą z tym problemem - minister zdrowia, MSWiA, policja, i praktycznie wszystko miałoby być dobrze. A po dwóch-trzech latach okazuje się, że jest jednak źle. Trudno więc mówić o ofensywie, o szybkiej interwencji, choć problem jest ważny. Jasne, że trzeba się cieszyć, że ten wybiórczy projekt pojawił się i trzeba nad nim procedować, bo jest to poważny problem. Ale też są pytania, zresztą już tutaj wcześniej zadawane. Mianowicie czy pani minister, pan premier wiedzą, dlaczego młodzi ludzie sięgają po te środki? Bo jest tak cudownie, tak wspaniale? Wszyscy wiemy, że powinniśmy się cieszyć. Czy te problemy są znane? I co trzeba robić, nie tylko przy pomocy ministra zdrowia, bo to pytanie do pana premiera (Dzwonek), ale i innych resortów, żeby wyeliminować pewne patologie z życia, życia rzeczywistego, realnego?
Mam też pytanie dotyczące konkretnego artykułu tego projektu ustawy, mianowicie art. 52a. Jest możliwość narzucenia kary pieniężnej za nielegalny obrót tymi środkami czy ich wytwarzanie w wysokości od 20 do 1 mln zł.
Przebieg posiedzenia