6 kadencja, 92 posiedzenie, 1 dzień (11-05-2011)
8 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz innych ustaw (druk nr 4085).
Poseł Andrzej Jaworski:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Nad przepisami, o których też w tej chwili mówimy, rzeczywiście dyskutuje się od dłuższego czasu. Burzliwa debata na ten temat trwa także w mediach, w związku z konkretnymi przypadkami interwencji prokuratury w stosunku do niektórych spółek. Niezależnie od tego wydaje mi się, że rozwiązania, które zostały przedstawione, nie są do końca takie jasne, jak było tu wcześniej mówione chociażby w ostatnim wystąpieniu kolegi posła z PSL-u. Nie jest tak, że nagle prokuratura na podstawie różnego rodzaju zgłoszeń nie będzie zasypywana wnioskami o ściganie, dlatego że wręcz doprecyzowujemy, kto będzie mógł wystąpić z tego typu wnioskiem o ściganie.
Mam pytanie. Dlaczego na przykład zgodnie z Prawem spółdzielczym ścigającym będzie mógł być każdy członek spółdzielni, natomiast jeżeli mówimy o spółkach handlowych, a ten element był najważniejszy w dyskusji, nastąpiło ograniczenie do pokrzywdzonej spółki, jej wspólnika lub niezaspokojonego wierzyciela? Wiadomo, że zgodnie z definicjami wspólnik nie jest tożsamy z udziałowcem czy z akcjonariuszem. Mam w związku z tym pytanie do rządu: Czy państwo chcecie doprecyzować tę ustawę, pójść w takim kierunku (Dzwonek), że w § 2 zostanie dopisane ˝akcjonariusz˝ czy ˝udziałowiec˝, czy też jest to celowe rozwiązanie, które akcjonariuszom i udziałowcom na takie działanie nie pozwoli? Dziękuję.
Przebieg posiedzenia