6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień (18-12-2008)
38 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o wniosku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o ponowne rozpatrzenie ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o emeryturach pomostowych (druki nr 1475 i 1499).
Poseł Tadeusz Motowidło:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Zaczęło się. (Wesołość na sali) Tak, zaczęło się. Dzisiaj pomostówka, pani poseł, jutro mundurówka, w następnym dniu ustawa górnicza.
(Głos z sali: Tak jest.)
Zaczęło się, proszę państwa.
(Poseł Elżbieta Łukacijewska: Pięćdziesiąt lat straszyliście naród. Naród się nie przestraszy.)
Dlatego też zwracam się do was z pytaniem, pani poseł. Tak pięknie tutaj mówicie o tym, jakim to wy jesteście pniem ˝Solidarności˝. Tą ustawą likwidujecie porozumienia szczecińskie, jastrzębskie i gdańskie. Tak, proszę państwa. (Oklaski) W tych porozumieniach brałem udział. Załogi górnicze płakały, jak były negocjowane te punkty. A jeden z podstawowych punktów porozumień jastrzębskich to były uprawnienia emerytalne dla górników i ich rodzin.
(Poseł Norbert Raba: No i mają górnicy.)
I właśnie w tej ustawie, pani poseł, jak pani by ją poczytała, toby pani się dowiedziała, że mają być pozbawieni uprawnień emerytalnych pracownicy zakładów przeróbczych i ciągu technologicznego. Tak, proszę państwa.
Dlatego też, kończąc, panie marszałku, ponieważ nie ma czasu, chciałbym jeszcze jedną rzecz wam przypomnieć. Tak pięknie tutaj podnosicie to, dlaczego rząd Lewicy czy PiS-u nie podpisał tego i nie wprowadził tej ustawy. A wiecie dlaczego? Bo nie było zgody społecznej.
(Poseł Elżbieta Łukacijewska: Bo przyszli górnicy pod Sejm.)
(Poseł Norbert Raba: Baliście się wyborców.)
Podczas prowadzenia negocjacji społecznych był opór. Wysłuchaliśmy strony społecznej, po prostu wzięliśmy to pod uwagę i nie dokończyliśmy prac nad tymi ustawami. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia