6 kadencja, 55 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Józef Rojek (wypowiedź niewygłoszona)

6 kadencja, 55 posiedzenie, 1 dzień (01-12-2009)

Oświadczenia.


Poseł Józef Rojek (wypowiedź niewygłoszona):

    Od l stycznia przyszłego roku wejdzie w życie ustawa, na podstawie której powinny zostać zmniejszone esbeckie emerytury. Czekaliśmy na nią dwadzieścia lat, i o dwadzieścia lat za długo, a na koniec okazało się, że nie mamy instrumentów prawnych, które w tej chwili umożliwiłyby pozbawienie uprzywilejowanych świadczeń wszystkich wskazanych w ustawie osób. Funkcjonariusze SB i innych komunistycznych służb specjalnych w PRL oraz członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego stracą prawo do dotychczasowych wysokich emerytur, ale pod warunkiem, że IPN do końca br. przekaże organom emerytalnym informacje o przebiegu służby każdego funkcjonariusza.

    Jak poinformował prezes Kurtyka, w wielu przypadkach instytut tego nie zrobi, ponieważ spora część informacji osobowych znajduje się w tzw. zastrzeżonym zbiorze instytutu, gdzie podobno zgromadzono wyłącznie materiały ważne dla bezpieczeństwa państwa. Pozostają one w gestii kierownictwa poszczególnych służb i oczywiście nie mogą podlegać weryfikacji przez pracowników instytutu ani tym bardziej informacje z nich pochodzące nie mogą być przekazywane stosownym organom emerytalnym.

    Jak pokazały działania obecnego prezesa IPN, nie wszystko, co nazywa się tajne i co przede wszystkim w interesie niektórych grup ma takie pozostać, najlepiej po wsze czasy, rzeczywiście winno być dalej utajnione. Prezes Kurtyka znacznie zmniejszył zasoby zastrzeżonego zbioru instytutu, a w tej chwili nadszedł czas, żeby kierownictwo poszczególnych służb zezwoliło na wydobycie esbeckich teczek i tym samym umożliwiło skuteczną realizację ustawy.

    Oczywiście te sprawy powinna także regulować ustawa o IPN, która najlepsza nie jest. Jednak jak na razie wiele wskazuje na to, że wkrótce będziemy mieć jeszcze gorszą. Przygotowywana nowelizacja nie tylko nie rozwiąże problemów z esbeckimi emeryturami, ale najprawdopodobniej także zabroni archiwizowania wielu istotnych dokumentów organów bezpieczeństwa państw obcych, dotyczących m.in. zbrodni katyńskiej, a oprawcom umożliwi dostęp do dokumentów ich dotyczących, tym samym dając czas i szansę na lepsze przygotowanie się do czekających ich rozpraw. Tylko pobieżne przyjrzenie się realizacji ustawy o esbeckich emeryturach i projektowi nowelizacji ustawy o IPN wystarczy, żeby stwierdzić, że intencje i sympatie rządzącej ekipy są tutaj aż nadto czytelne.


Powrót Przebieg posiedzenia