6 kadencja, 92 posiedzenie, 1 dzień (11-05-2011)
Oświadczenia.
Poseł Piotr Stanke:
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Mam ogromny zaszczyt i przyjemność przedstawić w polskim parlamencie historię Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Folklorystycznego ˝Kaszëbë˝ z Chojnic. Okazją do wygłoszenia tego oświadczenia jest obchodzony w tym roku jubileusz 20-lecia jego istnienia. Już od samego początku ideą i głównym zadaniem zespołu miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach kaszubskich oraz regionalnej tradycji artystycznej. Zespół miał propagować ten folklor zwłaszcza wśród najmłodszego pokolenia i w ten sposób uchronić go przed zatraceniem oraz ukazać jego zróżnicowanie, bogactwo i piękno.
Początki tego ruchu folklorystycznego sięgają końcówki lat 70., kiedy to przy Szkole Podstawowej nr 7 w Chojnicach zaczął działać zespół artystyczny. Po kilku latach pracy wyewoluował z tego środowiska zespół ˝Kaszëbë˝, który swój pierwszy znaczący koncert dał w Dzień Matki 26 maja 1990 r. W ten sposób zaczęła się jego wielka przygoda z kaszubskim folklorem. Kolejne koncerty to sukces za sukcesem. Już w 1992 r. zespół wywalczył aż 2 główne nagrody w międzywojewódzkim przeglądzie Kaszëbë. Do prowadzącej zespół Marii Renaty Wróblewskiej dołączył Józef Pietrzak.
W swej 20-letniej działalności zespół zasłużył na wiele nagród i wyróżnień w konkursach regionalnych i krajowych. Zespół ˝Kaszëbë˝ wielokrotnie uczestniczył w wielu ważnych festiwalach folklorystycznych w kraju i za granicą. Wiele razy wyjeżdżał poza granice kraju, reprezentując go na festiwalach i przeglądach, zyskując sobie coraz to nowych przyjaciół i zapraszając ich na imprezy organizowane na własnym terenie. Bywał m.in. we Francji, w Danii, Finlandii, we Włoszech, na Słowacji i na Litwie oraz w wielu innych krajach, których tutaj nie sposób wymienić.
W roku 2006 zespół otrzymał prestiżowy certyfikat od Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej na występy w Polsce i całym świecie. Do szczególnie ważnych wydarzeń w życiu zespołu należy zaliczyć również spotkanie w Pelplinie z - błogosławionym już dzisiaj - papieżem Janem Pawłem II, które miało miejsce w czasie jego pielgrzymki do Polski w roku 1999.
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny ˝Kaszëbë˝ z Chojnic jest niezwykle zasłużony w dziedzinie krzewienia kultury kaszubskiej. Działalność zespołu, determinacja i ogromne poświęcenie osób zaangażowanych w jego życie przynosi wymierne efekty. Kolejne pokolenia młodych adeptów dołączają do zespołu, a to z kolei jest gwarancją sukcesu w przyszłości i największym osiągnięciem założycieli zespołu. Pani Maria Renata Wróblewska i nieżyjący już pan Józef Pietrzak, poświęcając swój czas i siły, codzienną, mozolną pracą, wyrażoną setkami prób i godzinami ćwiczeń dokonali rzeczy niebywałej. Dlatego stając tu, w polskim parlamencie jako rodowity chojniczanin, chciałbym z całego serca podziękować zespołowi ˝Kaszëbë˝ z okazji pięknego jubileuszu 20-lecia istnienia, złożyć życzenia wielu sukcesów i owocnej pracy z dziećmi i młodzieżą. Niech radość i pasja, jaka towarzyszy wam od samego początku, zawsze będzie z wami jako niezmienna gwarancja sukcesu.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Jak czytamy w autorskim programie ˝Edukacja regionalna - dziedzictwo kulturowe w regionie˝ powstałym z inicjatywy Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej, o której już wspomniałem, wiedza o tym, że gwara ludowa, stare obyczaje i obrzędy, taniec, muzyka, pieśni i podania, zabudowania, sprzęty, ubiory są dziedzictwem przeszłości, zaś środowisko przyrodnicze i społeczne stanowi istotny element jego poznawania, wciąż jeszcze nie znajduje dostatecznego zrozumienia zarówno twórców i kontynuatorów tej kultury, jak i ogółu społeczeństwa. Dalsza erozja tradycyjnej kultury stanowi zagrożenie dla kultury narodowej. Pozbawienie się tradycyjnych źródeł kultury skazywałoby Polskę na dominujące wpływu interetniczne, a w konsekwencji na zanikanie tożsamości narodowej.
Mając na uwadze te mądre słowa oraz przedstawioną w oświadczeniu historię zespołu ˝Kaszëbë˝, pragnę zaapelować, aby ze szczególną troską, zarówno na szczeblu władzy ustawodawczej, jak i samorządowej, pochylić się nad tego typu inicjatywami i przedsięwzięciami. Jest to zadanie, któremu możemy i powinniśmy sprostać. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia