6 kadencja, 69 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Witold Sitarz

6 kadencja, 69 posiedzenie, 2 dzień (24-06-2010)

13 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (druk nr 3106).


Poseł Witold Sitarz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Projekt ustawy z druku nr 3106 zawiera zmiany, których znaczenie można ocenić po głębszym wczytaniu się w teksty dotychczasowe. I tak proste zdanie o uchyleniu pkt 1 w § 2 art. 36 ustawy Ordynacja podatkowa usuwa funkcjonowanie tzw. struktur logicznych deklaracji i podań składanych elektronicznie. Rozporządzenia i załączniki wydawane na podstawie wyżej wymienionego punktu liczą kilka tysięcy stron, praktycznie niemożliwych do opanowania. Jest to więc znakomite uproszczenie.

    W art. 67b wprowadza się przepisy, które wyeliminują kolejne rozporządzenia Rady Ministrów wydawane dotychczas w zakresie udzielania pomocy publicznej na szkolenia, zatrudnienie i pomoc regionalną. Wykorzystanie tej formy pomocy było dotychczas marginalne. Pomoc w tych obszarach będzie udzielana na innych warunkach, ale rozporządzenia będą zbędne. To znów uproszczenie.

    Zmiany w art. 70 rozstrzygają wątpliwości co do biegu przedawnienia w sprawach zobowiązań podatkowych wobec niejednolitych stanowisk organów podatkowych. Teraz będzie jaśniej.

    Rząd w projektowanej ustawie wychodzi też naprzeciw oczekiwaniom związanym ze skomplikowanymi sytuacjami byłych wspólników rozwiązanych spółek cywilnych, które miały nadpłaty podatku VAT. Przewiduje się możliwość wystąpienia byłych wspólników o zwrot należnej im części nadpłaconego VAT, a także określenie form zwrotu i ewentualnego wykorzystania nadpłaconych kwot. Rząd chce w ten sposób rozwiązać liczne przypadki, gdzie byli wspólnicy zostali pokrzywdzeni.

    Po przyjrzeniu się słabej efektywności poboru podatków dokonywanego w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji przez zajęcie rachunku bankowego zaproponowano dwukrotne zwiększenie częstotliwości składania przez banki i SKOK-i informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych. Proponuje się, by informacje takie składane były co 2 tygodnie z opóźnieniem maksymalnie 7 dni. Przekazanie informacji ma odbywać się elektronicznie, więc obciążenia banków i SKOK-ów nie powinny się znacząco zwiększyć, a ponieważ rozwiązanie ma na celu podwyższenie sprawności systemu poboru podatków, warte jest obywatelskiego wysiłku.

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Projektowana ustawa zawiera wiele innych uregulowań, z których każde nakierowane jest na usprawnienie funkcjonowania całej sfery poboru podatków, zarówno z punktu widzenia państwa, którego budżet wszak na podatkach się opiera, jak i z punktu widzenia podatników. Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska, której ideową zasadą jest zarówno sprawne państwo, jak i dobro obywateli, projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, zawarty w druku nr 3106, popiera i wnosi o skierowanie go do Komisji Finansów Publicznych celem dalszych prac legislacyjnych. Dziękuję za uwagę.


Powrót Przebieg posiedzenia