6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień (21-10-2010)
16 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Odpowiadając precyzyjnie panu posłowi na zadane pytania, stwierdzam, co następuje.
Po pierwsze, płatności wodno-środowiskowe są wypłacane beneficjentom za działania sprzyjające środowisku. One nie mają charakteru - jak to pan poseł zauważył - płatności bezpośrednich, jak jest w przypadku rolników. Wyłącznie są to płatności za poprawianie stanu środowiska naturalnego, ale równocześnie płatności są wypłacane do powierzchni ewidencyjnej. To po pierwsze.
Po drugie, płatności te będziemy realizować na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 r. w ramach środka 2.2. Z cytowanego rozporządzenia wynika, że państwo członkowskie jest zobligowane do dokonania oceny korzyści dla środowiska z tytułu działań wodno-środowiskowych. O taką ocenę ministerstwo zwróciło się do instytutu ichtiologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Założenia przyjęte w ramach dokonywanej oceny okazały się niewystarczające dla wszystkich wnioskodawców. Wynikało to przede wszystkim z tego, że stan prawny gospodarki związanej z chowem i hodowlą ryb w Polsce jest nieuporządkowany. W ewidencji gruntów i budynków stawy są najczęściej zakwalifikowane jako nieużytki bądź łąki. Ponadto podmioty prowadzące chów i hodowlę ryb nie wypełniły obowiązku statystycznego wynikającego z rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 2008 r.
Przedmiotowy obowiązek wynikający z rozporządzenia spełniło 185 podmiotów, natomiast - tu druga uwaga - z chwilą wejścia w życie rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi dotyczącego osi kredytowej drugiej do 15 marca 2010 r. wnioski o finansowe wsparcie w ramach środka 2.2: Działania wodno-środowiskowe złożyło 897 podmiotów zajmujących się chowem i hodowlą ryb. Ta sytuacja spowodowała, że nie wszystkie wnioski mogły być pozytywnie rozpatrzone. Stwierdzam w imieniu ministerstwa, że ta sytuacja została i zostanie rozstrzygnięta pozytywnie, ponieważ podjęliśmy prace zmierzające do przesunięcia środków finansowych w ramach osi drugiej. Rozporządzenie ministra rolnictwa w tej sprawie jest obecnie w trakcie ostatnich uzgodnień międzyresortowych. Jednocześnie informuję, że w celu zrealizowania i pozytywnego zaopiniowania wszystkich wniosków Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiło do pani komisarz Marii Damanaki o wszczęcie procedury dotyczącej zmiany Programu Operacyjnego ˝Ryby˝ na lata 2007-2013, z przesunięciem środków finansowych z innych osi na rzecz osi drugiej, czyli na działanie 2.2.
Równocześnie chciałbym poinformować Wysoką Izbę, że termin realizacji płatności w ramach środka 2.2 będzie kontynuowany w latach 2010-2014, a nie, jak pierwotnie zakładaliśmy, w latach 2009-2013. Przypomnę, że są to płatności 5-letnie, w związku z tym te założenia zostaną przez Polskę wypełnione. Okres 5-letni zakończymy w 2014 r. Przypomnę regułę n+2, czyli de facto jest czas do 2015 r. na zrealizowanie tych płatności. Zrealizujemy je rok wcześniej.
Podsumowując, należy wskazać, że po wydaniu decyzji przez Komisję Europejską zabiegamy o przesunięcie środków finansowych w kwocie 50 mln euro. Ta kwota pozwoli nam na to, żeby od 2011 r. przystąpić do wypłaty płatności wodno-środowiskowych dla beneficjentów, którzy złożą stosowne wnioski. Rzeczywiście, tak jak pan poseł stwierdził, nie mieliśmy pełnej wiedzy o tym, ile podmiotów złoży wnioski o finansowe wsparcie w ramach działania 2.2, z powodów, o których wspomniałem przed chwilą. Natomiast bardzo cieszymy się, że jest duże zainteresowanie rolników, hodowców ryb słodkowodnych skorzystaniem z tych płatności. Tego typu działanie będzie miało również pozytywne znaczenie dla budżetu państwa. Środowisko hodowców ryb słodkowodnych jest informowane, konsultujemy nasze propozycje i mamy głębokie przekonanie, że propozycje, które zostały uzgodnione, będziemy razem, wspólnie, realizować. To tyle, panie pośle. Nie wiem, czy dość wyczerpująco odpowiedziałem. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia