6 kadencja, 29 posiedzenie, 2 dzień (20-11-2008)
9 punkt porządku dziennego:
Informacja prezesa Rady Ministrów na temat stanu realizacji programu działania rządu w rok po jego powołaniu (druk nr 1359).
Poseł Artur Ostrowski:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pierwsze pytanie dotyczy obniżenia wieku szkolnego. Rząd, Platforma Obywatelska chce, aby w przyszłym roku 6-letnie dzieci poszły do pierwszej klasy. Jest pytanie do rządu, do pani minister, co rząd zrobił przez ten rok, aby stworzyć warunki w polskich szkołach, w stołówkach, na korytarzach, na placach zabaw, na boiskach, w salach dydaktycznych, aby uspokoić nastroje wśród rodziców. Do tej pory, tak na dobrą sprawę, ci rodzice są wystraszeni, zniechęceni do tego pomysłu, do tej reformy. Myślę, że jesteście państwo na bardzo złej drodze, jeśli chodzi o obniżenie wieku szkolnego. Powinniście wyciągnąć wnioski z tego, o czym mówią wszyscy rodzice zaniepokojeni o swoje dzieci.
Rzecz druga. Rok temu Donald Tusk na oczach milionów telewidzów przedstawił jedno życzenie i 10 obietnic, podpisał się pod tym. I tak: radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty - to druga obietnica przedwyborcza pana Tuska. Dzięki temu na pewno Platforma Obywatelska zyskała wielu wyborców. Efekt jest taki, że sfera budżetowa po roku rządów Platformy i PSL otrzymała zaledwie 3-3,5%. Jeśli teraz doliczymy do tego nieuchronny wzrost cen gazu, energii elektrycznej i inflację, to budżetówka, a szczególnie (Dzwonek) emeryci i renciści nie zyskają nic lub bardzo niewiele. I co z tą obietnicą pana Donalda Tuska znaczącego wzrostu emerytur, rent i płac w sferze budżetowej? Ja uważam, że była to obietnica bez potwierdzenia.
I ostatnie pytanie. 26% polskich dzieci żyje w biedzie, 8% rodzin w Polsce żyje poniżej minimum egzystencji. Nie ma nadziei dla tych biednych ludzi, nie daje takiej nadziei Platforma Obywatelska i premier Donald Tusk. Jak oni mają zaspokoić te podstawowe potrzeby...
Przebieg posiedzenia