6 kadencja, 74 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Jan Warzecha

6 kadencja, 74 posiedzenie, 1 dzień (22-09-2010)

Oświadczenia.


Poseł Jan Warzecha:

    Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Pragnę wygłosić oświadczenie o Zespole Pieśni i Tańca Igloopolanie. Nasze małe Mazowsze, mówią mieszkańcy Dębicy o miejskim zespole, a grupa istnieje już 32 lata i ciągle zadziwia swoimi występami widzów w kraju i za granicą. Podczas ich występów dla Polonii w oczach widzów wielokrotnie pojawiały się łzy, dziękowano im za piękny pokaz polskiego folkloru i kultury narodowej. Dzięki wam możemy być dumni, że jesteśmy Polakami - słyszeli członkowie zespołu.

    Zespół Igloopolanie powstał w 1978 r. W Dębicy działało wtedy kilka zespołów ludowych. Dzięki determinacji członków zespołu nie doszło do jego rozwiązania w trudnych dla kultury czasach. Dzisiaj są renomowaną grupą działającą w strukturach Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

    Zespół kultywuje rodzimy folklor i narodowe tradycje. Dysponuje imponującą garderobą, pięknymi strojami ludowymi, których autentyczne wzory, barwy, bogactwo i różnorodność budzą zachwyt widzów.

    Na koncertach Igloopolanie prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny. Najlepszym tego świadectwem są wysokie lokaty na festiwalach i konkursach folklorystycznych. Porównanie wykonywanych przez nich tańców, naszych narodowych tańców: oberków, skocznych polek, ognistych szlacheckich mazurów czy dostojnych polonezów, z tańcami innych narodów wypada zdecydowanie na korzyść Igloopolan z Dębicy.

    Zespół ma za sobą setki występów, od kameralnych w niewielkich salkach, do wielkich występów stadionowych. Wszędzie spotykał się z bardzo dobrym i ciepłym przyjęciem. Uświetniał swoją sztuką, tańcem i śpiewem uroczystości patriotyczne i kościelne. Igloopolanie mają za sobą nagrania telewizyjne i radiowe. Śmiało można powiedzieć, że od lat są wspaniałym ambasadorem narodowej kultury, który rozsławia Polskę i Dębicę daleko poza granicami kraju, zespół koncertował bowiem we Francji, Belgii, Turcji, Słowacji i Holandii, oklaskiwali go widzowie na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech, w Rosji, w Niemczech, w Szwecji, na Korsyce i w Sardynii.

    Sukcesy Igloopolan to zasługa ludzi, dla których narodowy taniec i śpiew były pasją. Pierwszym choreografem zespołu był Kazimierz Górczak. Po nim zespół przejęła Bożena Niżańska, bez wątpienia najwybitniejszy choreograf na Rzeszowszczyźnie, która współpracowała między innymi z Mirą Zimińską-Sygetyńską, zajmując się zespołem Mazowsze. Obecnie zespołem kieruje Romuald Kalinowski - był on zresztą asystentem profesor Bożeny Niżańskiej - który prowadzi też Polonijne Studium Tańca kształcące tancerzy z Europy i Stanów Zjednoczonych. Wielkie zasługi w sukcesach Igloopolan mają również Andrzej Jakubowski, kierownik muzyczny, Zdzisław Worek, kierownik zespołu, Stanisław Wiktor, kierownik kapeli, który wraz z Zenonem Piękosiem jest też akompaniatorem. Kostiumami opiekuje się Krystyna Wiktor.

    W ciągu 32 lat istnienia miejskiego Zespołu Pieśni i Tańca Igloopolanie przez jego szeregi przewinęło się kilkuset tancerzy i śpiewaków. O ich kunszcie może świadczyć fakt, że z dębickiego zespołu Igloopolanie trafili do takich zespołów, jak Mazowsze i Śląsk. Obecnie Igloopolanie to wielka trzypokoleniowa rodzina. Najstarsi, tworzący pierwszy historyczny zespół, spotykają się nadal i ćwiczą w ekipie byłych tancerzy. Jest to grupa licząca przeszło 20 osób. Jest też zespół reprezentacyjny liczący 24 osoby oraz Mali Igloopolanie - ponad 100 dzieci w wieku od 6 do 12 lat marzy, aby kiedyś zastąpić swoich starszych kolegów w reprezentacji zespołu. Spotykają się wszyscy nie tylko na koncertach jubileuszowych. Łączą ich wspólne pasje, zamiłowania i przede wszystkim troska o to, aby nie zanikły narodowe, ludowe tradycje.

    Ostatnio Igloopolanie byli na 36. Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Bonheiden w Belgii. Festiwal odbywa się pod patronatem Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, bardzo prestiżowego stowarzyszenia miłośników folkloru i kultury ludowej. Na tym festiwalu razem z Igloopolanami występowały zespoły z Chin, Tajlandii, Ghany, Paragwaju i Belgii. Także ten występ zakończył się dla dębickiego zespołu wielkim sukcesem i uznaniem publiczności oraz międzynarodowego jury. Również lokalna prasa poświęciła sporo miejsca polskiemu zespołowi, zachwycając się jego kunsztem i urodą tancerek.

    Miejski Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie ćwiczy w Domu Kultury Mors Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy.

    Wierzę głęboko, że dzięki takim zespołom ocalimy dla przyszłych pokoleń naszą narodową tradycję i kulturę ludową, z której bogactwa jesteśmy znani na całym świecie. Dla Dębicy zespół jest wspaniałą wizytówką. Dla dzieci i młodzieży w nim ćwiczącej - szkołą przyjaźni i pasją, która częstokroć decyduje o jakości naszego życia. Dobrze, że kolejne władze samorządowe miasta wspierają działalność takich grup artystycznych. Jest to wyraz dobrze pojętej troski o zadania z zakresu kultury. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia