6 kadencja, 92 posiedzenie, 1 dzień (11-05-2011)
8 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz innych ustaw (druk nr 4085).
Poseł Jerzy Kozdroń:
Dziękuję serdecznie.
O kolejnym problemie, który chcę poruszyć, mówił już pan przewodniczący. Do tej pory mieliśmy do czynienia z klasycznie formalnym przestępstwem. To nie było przestępstwo skutkowe typu materialnego. Mówiło się o działaniu na szkodę. O jaką jednak szkodę chodziło? Materialną czy majątkową, niemajątkową, czy po prostu każdą szkodę? Nie dość tego, nie zostało dookreślone to, czy ta szkoda ma być znaczna, wielka, czy liczyłaby się tu strata nawet symbolicznej złotówki. W związku z tym zostało to sprecyzowane: chodzi o szkodę majątkową, a więc szkody niematerialne nie będą wchodziły w grę. Regulacja dotyczy znacznej szkody majątkowej, czyli, jak wynika ze słowniczka Kodeksu karnego, straty przekraczającej 200 tys.
Następna kwestia. Zagrożenie karne do tej pory stanowiły kara 5 lat pozbawienia wolności i grzywny, a wiązało się to z obowiązkiem kumulatywnego wymierzania tych kar. Według zmian proponowanych przez projektodawców wymierzenie grzywny nie w każdej sytuacji jest obowiązkowe. Są sytuacje, kiedy ktoś działa bez chęci osiągnięcia korzyści majątkowej, w związku z czym sama kara pozbawienia wolności wystarczy. Jeżeli natomiast przestępstwo popełniono z chęci osiągnięcia korzyści, to wtedy mają tu zastosowanie przepisy Kodeksu karnego, które przewidują prawo wymierzenia kary grzywny za tego rodzaju przestępcze zachowanie.
Ostatnia kwestia dotyczy zjawiskowych form przestępstw w postaci podżegania i pomocnictwa, które zostały wyeliminowane z katalogu. W mojej ocenie jest to słuszne rozwiązanie.
Już widzę, że czas mija. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za wydłużenie mi czasu. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia