6 kadencja, 92 posiedzenie, 1 dzień (11-05-2011)
11 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz o zmianie innych ustaw (druk nr 4159).
Poseł Danuta Olejniczak:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz o zmianie innych ustaw.
Proponowane zmiany wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym i przyczynią się do zmniejszenia ustawowych obowiązków obywateli wobec administracji podatkowej. Proponuje się, że obok numeru NIP dla wybranej grupy podatników identyfikatorem będzie numer PESEL. Wpłynie to na usprawnienie i uproszczenie systemu ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz na racjonalizację procedur administracyjnych.
Według projektu numer PESEL będzie identyfikatorem podatkowym dla podatników będących osobami fizycznymi, jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług.
Uruchomiony zostanie również Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników na bazie aktualnych danych, zasilonych danymi ewidencyjnymi pochodzącymi z rejestru PESEL. Podatnicy będący osobami fizycznymi wykonującymi działalność gospodarczą będą podlegać zgłoszeniu identyfikacyjnemu zgodnie z rozporządzeniem ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Obecnie podatnicy i płatnicy są obowiązani do posługiwania się kilkoma identyfikatorami, w tym numerem identyfikacji podatkowej i numerem PESEL. Projektowana zmiana prowadzi do sytuacji, w której podatnik będący osobą fizyczną objętą rejestrem PESEL, nieprowadzącą działalności gospodarczej lub niebędącą zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, do celów podatkowych będzie posługiwać się jednym identyfikatorem, to jest numerem PESEL. 1 marca 2013 r. zniesione zostaną numery identyfikacji podatkowej dla tej grupy podatników. NIP pozostanie identyfikatorem podatkowym dla przedsiębiorców i podatników podatku VAT. Podmioty, które nie są objęte rejestrem PESEL, będą posługiwać się NIP na dotychczasowych zasadach.
Proponuje się również wyłączenie NIP z zakresu działania tajemnicy skarbowej ze względu na możliwość dania dostępu do danych organom prowadzącym urzędowe rejestry zawierające dane niezbędne do identyfikacji podatników w zakresie NIP w związku z realizacją zadań ustawowych.
Projektowane zmiany przyniosą wielorakie korzyści społeczne i oszczędności po stronie administracji podatkowej poprzez, na przykład, zmniejszenie czasochłonnych czynności rejestracyjnych czy zmniejszenie kosztów korespondencji związanej ze sprawami z zakresu ewidencji podatników oraz zużycia materiałów biurowych. Projekt będzie miał korzystny wpływ na budżety jednostek samorządu terytorialnego przez likwidację możliwości składania zgłoszeń identyfikacyjnych i aktualizacyjnych w organach tych jednostek.
Projektowane zmiany mogą skutkować koniecznością zmian uchwał rad gmin, powstaniem kosztów związanych z dostosowaniem systemów informatycznych czy koniecznością aktualizacji formularzy podatkowych. Modernizacje i modyfikacje systemów informatycznych, niezbędne do realizacji koncepcji ustawy, zostaną zrealizowane w resorcie finansów w ramach projektu e-rejestracja, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Proponowane zmiany nie spowodują zwiększenia wydatków oraz zmniejszenia dochodów jednostek sektora finansów publicznych w stosunku do obowiązujących przepisów.
Projektowane zmiany będą miały pozytywny wpływ na rynek pracy. Zostaną wyeliminowane trudności związane z żądaniem płatników podatków, czyli pracodawców, podania NIP przez osoby niemające jeszcze nadanego NIP, co do tej pory skutkowało wydłużeniem procesu rekrutacji pracowników podejmujących po raz pierwszy pracę.
Projektowane zmiany będą miały również pozytywny wpływ na gospodarkę i przedsiębiorczość poprzez wyeliminowanie trudności związanych z oczekiwaniem na nadanie NIP w drodze decyzji przez przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Usprawnione zostanie przekazywanie informacji o nadanym NIP (Dzwonek) przedsiębiorcy oraz zainteresowanym organom i instytucjom.
Klub Platformy Obywatelskiej w pełni popiera proponowane zmiany i będzie głosował za przyjęciem projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz o zmianie innych ustaw. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia