6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Stanisław Rydzoń

6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień (21-10-2010)

21 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o licencji syndyka (druki nr 3206 i 3440).


Poseł Stanisław Rydzoń:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej przedstawiam stanowisko wobec sprawozdania Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o licencji syndyka (druki nr 3206 i 3440).

    Uchwalona 15 czerwca 2007 r. ustawa o licencji syndyka nałożyła na osoby podejmujące czynności syndyka, nadzorcy sądowego i zarządcy w postępowaniu upadłościowym i naprawczym obowiązek uzyskania w ciągu 3-letniego okresu dostosowawczego stosownej licencji. Aby uzyskać tę licencję, należy zdać egzamin przed komisją państwową. Ostatnio okazało się, iż w ciągu wspomnianych 3 lat licencję syndyka uzyskało tylko ok. 300 osób. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości liczba osób uprawnionych do sprawowania funkcji syndyka w postępowaniach upadłościowych i naprawczych nie jest na tyle dostateczna, by zapewnić sprawne prowadzenie tych postępowań. Celem projektu jest więc wyeliminowanie takiego zagrożenia. Projekt proponuje, po pierwsze, by osobom, które posiadały takie prawo przed wejściem w życie ustawy z 15 czerwca 2007 r., umożliwić wykonywanie funkcji syndyka przez okres przejściowy wydłużony dodatkowo o 18 miesięcy. Po drugie, proponuje uproszczenie egzaminów dla osób ubiegających się o licencję syndyka. Uproszczenie to ma polegać na przybliżeniu formy tego egzaminu do egzaminu radcowsko-adwokackiego, a w szczególności na likwidacji egzaminu ustnego oraz tzw. punktów ujemnych w przypadku udzielenia nieprawidłowych odpowiedzi. Niezależnie od powyższych zmian projekt ustawy nakłada nowy obowiązek na ministra sprawiedliwości w postaci ogłaszania tytułów aktów prawnych i zalecanej literatury, będących podstawą opracowania listy pytań egzaminacyjnych.

    W trakcie procedowania projektu przez Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość zgłosił poprawkę przyjętą jako wniosek mniejszości, polegającą na skróceniu wymienionych 18 miesięcy do 6 miesięcy. Przekonały nas argumenty, iż ten termin powinien być dłuższy niż 6 miesięcy, optowaliśmy za 18-miesięcznym, ale klub nie będzie się upierał, może to być również termin 9-miesięczny. Uważamy, że należy ustalić termin optymalny, taki, który umożliwiłby tym osobom przygotowanie się do egzaminu i zdanie go, a jednocześnie pozwoliłby na zrealizowanie celu ustawy, jakim jest zwiększenie liczby syndyków. Chodzi głównie o to. Obojętne jest, czy będzie to 9, 12, czy 18 miesięcy, ale ważne jest, by przepis ten doprowadził do uzdrowienia sytuacji, do tego, by ta liczba syndyków była adekwatna do potrzeb. Trzeba wspomnieć o tym, że ministerstwo podaje, iż na przykład w okręgu siedleckim nie ma ani jednego syndyka, w Ostrołęce jest jeden syndyk. Jak wspomniałem, odbija się to negatywnie na działalności przedsiębiorstw, które potrzebują pomocy, w sytuacji kiedy prowadzone jest postępowanie upadłościowe czy naprawcze.

    Reasumując, Klub Poselski Sojusz Lewicy Demokratycznej generalnie popiera projekt ustawy. Rozumiem, że wniosek zgłoszony przez Platformę Obywatelską sprawi, że projekt zostanie przekazany do dalszych prac w komisji. Jeśli termin ten będzie dłuższy niż 6 miesięcy, będziemy popierać ten projekt, czyli jeśli będzie to 9 miesięcy, poprzemy to.

    (Poseł Iwona Arent: A nie 6.)

    Dziękuję uprzejmie, panie marszałku. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia