6 kadencja, 92 posiedzenie, 1 dzień (11-05-2011)
2 i 3 punkt porządku dziennego:
2. Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo atomowe oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 3939 i 4109).
3. Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących (druki nr 3937 i 4110).
Poseł Henryk Milcarz:
Dziękuję bardzo.
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Dostęp do wody i źródeł energii będą w najbliższych dziesięcioleciach determinowały rozwój ludzkości. Dlatego jest to szalenie ważny temat. Kiedy popatrzymy na ˝Politykę energetyczną Polski do 2030 r.˝, to gdybyśmy odłożyli na bok niezbyt imponujący rozdział dotyczący źródeł odnawialnych, moglibyśmy odnieść wrażenie, że uchwaliła ją Państwowa Komisja Planowania w latach 70.
Szanowni Państwo! Brakuje w Polsce debaty, w tym debaty fachowej, na temat globalnego rozwiązania problemu zaspokajania zapotrzebowania na energię i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju na najbliższe dziesięciolecie. Między innymi założono, że paliwo jądrowe będzie powszechnie dostępne, zarówno jeśli chodzi o dostawy rudy uranowej, jak i zdolności przeróbcze zakładów wzbogacania, a także potencjał produkcyjny elementów paliwowych do reaktorów. Powiem, że jest to podejście bardzo kontrowersyjne, nieuwzględniające obostrzeń geopolitycznych i obaw społecznych w zakresie energii jądrowej i termojądrowej.
Chciałbym zapytać pana ministra: Czy rząd zamierza wrócić do debaty na temat bezpieczeństwa energetycznego? (Dzwonek) Czy uwzględnia choćby energetykę rozproszoną? Jak zamierza w przypadku budowy elektrowni jądrowych rozwiązać problem dostaw surowca i nade wszystko jak planuje pokonać opory społeczne? Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia