6 kadencja, 73 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Maria Zuba

6 kadencja, 73 posiedzenie, 1 dzień (12-08-2010)

Oświadczenia.


Poseł Maria Zuba:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W dniu 6 sierpnia 2010 r. podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego złożył przysięgę nowo wybrany prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Zgromadzeniu przewodniczyli marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. W posiedzeniu uczestniczyli senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej oraz posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w liczbie około 500 osób. Przebieg składania przysięgi przez nowo wybranego prezydenta transmitowały prawie wszystkie stacje telewizyjne i radiowe. Zaprzysiężenie było kilkakrotnie retransmitowane. Społeczeństwo korzystało z tego dobrodziejstwa i uważnie śledziło przebieg transmisji.

    Podkreślam ten fakt, gdyż Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe po objęciu rządów w naszym kraju, gwałcąc zasady demokracji, utajniły obrady Sejmu, likwidując transmisję telewizyjną obrad. No cóż, Platforma Obywatelska wie, czego potrzebuje obywatel, który nie musi mieć wiedzy na temat tego, czym zajmuje się rząd i nad jakimi ustawami pracuje Sejm lub Senat. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, obejmując rządy, zdecydowały, że zasady, których wprowadzenia żądał w swoich postulatach - dotyczących jawnej polityki rządów i transmisji z obrad, z posiedzeń Izb parlamentarnych - w sierpniu 1980 r. wielki ruch obywatelski ˝Solidarności˝, już nikogo nie obowiązują. Na szczęście ten sam rząd Platformy Obywatelskiej i PSL-u dba o to, aby naród mógł być świadkiem lukratywnych wydarzeń sejmowych, jak na przykład przysięga prezydenta.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 6 sierpnia 2010 r. przysięga była transmitowana i kilkakrotnie retransmitowana, dzięki czemu Polacy mogli dokładnie prześledzić jej przebieg. Dziś wyborcy pytają panów marszałków, dlaczego przyjęli przysięgę błędnie złożoną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Wypowiedziane przez prezydenta słowa ˝dobrość Ojczyzny˝ w kontekście kolejnych słów ˝będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem˝ mają zdecydowanie inne znacznie niż słowa przysięgi zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, które brzmią ˝dobro Ojczyzny (...) będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem˝.

    Słowa wypowiedziane przez prezydenta oznaczają, że prezydent za swój nakaz uważa zapewnienie obywatelom dobroci ojczyzny, zaś konstytucyjny zapis przysięgi nakłada na prezydenta obowiązek zapewnienia dobra ojczyzny i pomyślności obywateli. Dobra ojczyzny w szerokim zakresie, w którym obywatele są ważną, ale nie jedyną częścią. Bronisław Komorowski, zmieniając treść przysięgi, nie dopełnił konstytucyjnego obowiązku.

    Proszę pana marszałka Sejmu i pana marszałka Senatu o pisemną odpowiedź na pytanie, dlaczego panowie uznali błędnie złożoną przysięgę za prawomocną. Kiedy panowie zarządzicie powtórzenie przysięgi? Dlaczego w sprawozdaniu stenograficznym z dnia 6 sierpnia 2010 r. zapis przysięgi jest niezgodny z wypowiedzią prezydenta Bronisława Komorowskiego?

    Oczekuję, że pan marszałek Sejmu i pan marszałek Senatu zadbają o to, aby w tym historycznym dokumencie znalazły się słowa, które Bronisław Komorowski rzeczywiście wypowiedział na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego w dniu 6 sierpnia 2010 r. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia