6 kadencja, 26 posiedzenie, 3 dzień (23-10-2008)
29 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Michał Chyczewski:
Tak jak już podkreśliłem, kompetencje ministra skarbu w zakresie nadzoru właścicielskiego są w rzeczywistości ograniczone. Jeżeli pan pyta, jakie instrumenty ma minister skarbu, aby wpływać na kondycję finansową spółek radiowych, to właściwie jedynym instrumentem byłaby pomoc publiczna. Do tej pory żadna ze spółek nie zwróciła się z prośbą o udzielenie pomocy publicznej. Zaznaczam, że tego typu pomoc wymaga zgody Komisji Europejskiej i przedstawienia odpowiedniego planu restrukturyzacji.
Natomiast jeżeli pan poseł pyta o model biznesowy, sprawa jest dosyć oczywista. Tak jak powiedziałem, zwiększenie przychodów z innych źródeł nie musi ograniczyć działalności misyjnej. Są przykłady spółek radiowych, które tworzą na przykład rozgłośnie miejskie, będące rozgłośniami bardziej komercyjnymi, adresowanymi do określonej grupy wiekowej, i tego typu spółki radzą sobie lepiej.
Nikt nie mówi o tym czy z prawa nie wynika to, że działalność spółek radiowych, spółek Skarbu Państwa ma być ograniczona tylko i wyłącznie do działalności misyjnej. Te spółki powinny w moim przekonaniu przyjmować takie strategie, które zapewnią im odpowiednią pozycję na całym rynku medialnym w Polsce. Natomiast myślenie wąskimi kategoriami finansowania działalności jedynie z przychodów z abonamentu, jak życie pokazuje, jest szkodliwe właśnie dla tych spółek. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia