6 kadencja, 29 posiedzenie, 2 dzień (20-11-2008)
13 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy (druki nr 1311 i 1350).
Poseł Witold Kochan:
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Platforma Obywatelska wobec poprawek wniesionych na mocy uchwały Senatu z dnia 7 listopada 2008 r. do ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy, uchwalonej przez Sejm w dniu 17 października.
Senat w swojej uchwale wniósł do tekstu ustawy trzy poprawki. Pierwsza z nich nie spotkała się z pozytywną rekomendacją zarówno komisji, jak i naszego klubu. Przyczyną była negatywna opinia Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.
Poprawka 2. ma charakter czysto redakcyjny, 3. natomiast wydłuża do 30 dni okres vacatio legis ustawy. W ocenie naszego klubu dłuższy czas pomoże podmiotom, których ustawa dotyczy, a więc głównie pracodawcom, dostosować się do przepisów znowelizowanego Kodeksu pracy.
W opinii naszego klubu uchwalona nowelizacja kodeksu dobrze wpłynie na ogólny stan prawa pracy w naszym kraju. Dostosowuje ona w szczególności do norm Unii Europejskiej niektóre ciągle jeszcze niedostosowane do nich przepisy tegoż kodeksu. Pozwoli to uniknąć przez nasz kraj postępowania przed instytucjami europejskimi w związku z niewłaściwym lub niepełnym wdrożeniem uregulowań unijnych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ustawa określa także pojęcie dyskryminacji w miejscu pracy, uszczegóławia niektóre definicje dotyczące kwestii naruszenia w miejscu pracy godności osobistej pracownika oraz reguluje kwestie uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem, co jest szczególnie ważne w kontekście polityki prorodzinnej prowadzonej przez rząd.
Zawarto w niej także określenie sytuacji, w których co prawda następuje zróżnicowanie traktowania pracowników w pracy, jednak w związku z tym, że jest to zróżnicowanie uzasadnione np. ze względu na ochronę rodzicielstwa lub niepełnosprawność oraz na stosowanie kryterium stażu pracy, nie będzie mogło to być przejawem dyskryminacji i nie będzie naruszeniem zasady równego traktowania w zatrudnieniu.
Uchwalona ustawa dobrze przysłuży się zapewnieniu prawnych warunków przestrzegania zasady równego traktowania w zatrudnieniu, przeciwdziałania dyskryminacji, molestowaniu i innym nagannym praktykom mogącym zachodzić w miejscu w pracy, jak również zapewnieniu ochrony pracowników przed nimi i zakazowi wyciągania jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracowników, którzy stali się ofiarami molestowania bądź też przeciwstawili się molestowaniu.
Podsumowując, nasz klub pozytywnie ocenia zarówno całość uchwalonej ustawy, jak również dwie poprawki wniesione przez Senat. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia