6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień (21-10-2010)
16 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Jakub Szulc:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Pośle! Ciężko mi się odnieść do zarzutu, że przy kontraktowaniu świadczeń na kolejny rok panuje chaos, ponieważ jest to osobiste, subiektywne zdanie pana posła na ten temat. Myślę, że kwestię realizacji kontraktowania na rok 2011 będziemy mogli oceniać dopiero wtedy, kiedy zostanie to zakończone.
Chciałbym przypomnieć panu posłowi, że niejednokrotnie mieliśmy do czynienia z sytuacją, że kontraktowanie, które według planu miało zakończyć się do dnia 31 grudnia danego roku, de facto kończyło się w lutym, marcu, czasami w kwietniu. Prosiłbym, żeby z tego typu ocenami, jak wygląda i jak przebiega proces kontraktowania wstrzymać się do momentu, kiedy zostanie on zakończony. Jesteśmy teraz we wstępnej fazie ogłaszania i podpisywania umów, a więc po pierwsze, czasu jest jeszcze dość dużo. Po drugie, tak jak odpowiedziałem panu posłowi Piesze, Ministerstwo Zdrowia nie odnotowało tego, by świadczeniodawcy stwierdzali, że sytuacja, jeśli chodzi o kontraktowanie na rok 2011, jest trudniejsza od tej z lat poprzednich. Natomiast, tak jak mówię, jest to osobista ocena pana posła, do której pan poseł ma pełne prawo.
Środki dla województwa lubelskiego i zmiana algorytmu. Panie pośle, wystarczy spojrzeć na to, jak wygląda pierwotny plan finansowy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2011. Jeżeli spojrzy pan na te dane, zauważy pan, że głównymi beneficjentami są tu województwa ściany wschodniej, m.in. województwo lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie i podlaskie. W tym pierwotnym planie zapisany jest wzrost od 5 do 15% dla województw, które wymieniłem, natomiast w stosunku do obecnego planu finansowego mamy do czynienia ze spadkiem finansowania w 6 innych województwach. (Dzwonek)
Już kończę, pani marszałek.
Są to m.in. województwa: mazowieckie, śląskie, pomorskie, zachodnio-pomorskie i dolnośląskie. Proszę zwrócić uwagę na rozdysponowanie rezerwy funduszu Narodowego Funduszu Zdrowia, plan finansowy na rok 2011. Otóż dla województw, w których odnotowujemy ujemną dynamikę przyrostu środków, czyli znowu mówiąc najprościej, które w roku 2011 będą miały mniej pieniędzy niż teraz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zdecydował się rozdysponować środki w ten sposób, by ich sytuacja finansowa nie była gorsza od tej, jaka jest dzisiaj. Dziękuję bardzo.
(Poseł Lech Sprawka: Składkę zmienić.)
Przebieg posiedzenia