6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Jan Warzecha

6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień (06-10-2010)

Oświadczenia.


Poseł Jan Warzecha:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pragnę wygłosić dzisiejsze oświadczenie, poświęcając je wielkiemu rodakowi prof. Krzysztofowi Pendereckiemu.

    Urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy. Kompozycję zaczął studiować pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, obecnie Akademii Muzycznej, w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. W 1958 r. został wykładowcą kompozycji na swojej macierzystej uczelni, którą kierował przez 15 lat, od 1972 do 1987 r. Wykładał również w Essen Folkwang-Hochschule w latach 1966-1968 oraz w Yale University w New Haven w latach 1973-1978.

    Pierwszy publiczny występ Krzysztofa Pendereckiego na arenie międzynarodowej miał miejsce w 1959 r. podczas koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej ˝Warszawska Jesień˝. W tym samym roku kompozytor napisał ˝Tren ofiarom Hiroszimy˝, jedną z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji, za którą otrzymał nagrodę UNESCO. ˝Tren˝ zapoczątkował pasmo sukcesów kompozytora. W 1966 r. powstała ˝Pasja według św. Łukasza˝, utwór napisany na zamówienie Westdeutscher Rundfunk w Kolonii dla uczczenia 700-lecia katedry w Münster. Wykonanie to stanowi punkt zwrotny w karierze kompozytora.

    W 1970 r. na zamówienie ONZ kompozytor napisał kolejne dzieło oratoryjne kantatę ˝Kosmogonia˝ a prawykonanie tej kompozycji uświetnili swą obecnością prezydenci, premierzy i członkowie rodzin królewskich.

    W roku 1972 Krzysztof Penderecki rozpoczął karierę dyrygencką. Od tego czasu dyryguje największymi orkiestrami świata. Był pierwszym dyrygentem gościnnym Norddeutscher Rundfunk Orchester w Hamburgu i Mitteldeutscher Rundfunk Sinfonieorchester w Lipsku. W latach 1987-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej, od 1992 r. dyrygentem artystycznym Festival Casals w San Juan (Puerto Rico). We wrześniu 1997 r. został dyrektorem muzycznym Sinfonii Varsovii. Od roku 1998 jest doradcą artystycznym Beijing Music Festival, a od roku 2000 gościnnym dyrygentem nowo powstałej China Philharmonic Orchestra.

    O szerokiej działalności twórczej i pedagogicznej kompozytora świadczą liczne wyróżnienia i nagrody: rok 1959 - I, II i III nagroda w Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich, rok 1968 - nagroda na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu; rok 1968 i rok 1972 - dwukrotnie uhonorowany nagrodą Prix Italia, ponadto nagroda Związku Kompozytorów Polskich, Nagroda im. Jeana Sibeliusa, nagroda izraelskiej fundacji im. Karola Wolffa, Nagroda Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO. Rok 2000 przyniósł kompozytorowi prestiżową nagrodę Best Living Composer na Światowych Targach Muzycznych w Cannes. W roku 2008 kompozytor otrzymał nagrodę filmową Orły 2008 za muzykę do filmu ˝Katyń˝ Andrzeja Wajdy.

    W 2005 r. profesor Krzysztof Penderecki został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem Orderem Orła Białego. Otrzymał także nagrodę ministra kultury RP - Złotą Glorię Artis. We wrześniu 2007 r. otrzyma tytuł honorowego profesora sanktpersburskiego konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa. W 2008 r. prof. Krzysztof Penedercki został uhonorowany Złotym Medalem ministra kultury Armenii.

    Wśród rozlicznych talentów mistrza wyróżnia się także wiedza z zakresu dendrologii, której tajniki zgłębiał pod okiem swego dziadka, z którym, będąc dzieckiem, spacerował po Dębicy. Stworzył wspaniały park wokół dworu w Lusławicach, w którym w chwili obecnej znajduje się ponad 1500 gatunków drzew i krzewów sprowadzanych i przywożonych przez kompozytora z całego świata.

    Profesor Krzysztof Penderecki wiele lat temu postanowił pozyskać rzeczników dla stworzenia miejsca w Polsce, które służyłoby rozwojowi wybitnie utalentowanych młodych artystów z kraju i ze świata. W chwili obecnej realizowane jest marzenie profesora - budowa w Lusławicach Europejskiego Centrum Muzyki jego imienia. (Dzwonek) Instytucja ta powołana została przez ministra kultury w 2005 r., a w 2010 uzyskała środki na budowę z programu Unii Europejskiej. Współprowadzącymi tę instytucję są minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa małopolskiego oraz Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki, Baletu i Sportu.

    Profesor Krzysztof Penderecki z wielką pieczołowitością pochyla się nad młodymi utalentowanymi artystami, a oni, nie ukrywając swej wdzięczności, mają świadomość wagi takich spotkań i swojej misji w przekazywaniu zebranych doświadczeń artystycznych przyszłym pokoleniom. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia