6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Witold Kochan

6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień (18-12-2008)

41 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 1493 i 1506).


Poseł Witold Kochan:

    Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu Platforma Obywatelska wobec projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, po wniesieniu do niego poprawek przez Senat. Klub nasz pozytywnie ocenia zarówno projekt ustawy, jak i wprowadzone do niego przez Senat poprawki. Było ich 11. Miały one w większości charakter legislacyjny. Obecnie nowelizujemy ustawę, której pierwotna wersja została uchwalona w roku 2004, jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, w znacznie gorszej sytuacji na rynku pracy. Bez pracy pozostawało wówczas ponad 3 mln osób, w dodatku większość nie miała prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Nowelizacja, nad którą pracuje Wysoka Izba, wychodzi naprzeciw postulatom odbiurokratyzowania i usprawnienia, choćby przez szersze niż dotąd stosowanie technik teleinformatycznych, funkcjonowania urzędów pracy, tak by mogły one w większym niż dotąd stopniu skoncentrować się na pomocy osobom bezrobotnym i poszukującym pracy. Dzięki wprowadzeniu możliwości otrzymania przez bezrobotnego stypendium zwiększa się atrakcyjność podejmowanych przez te osoby szkoleń, co zwiększa ich szanse na rynku pracy. Ustawa wprowadza instytucję indywidualnych planów działania dostosowanych do sytuacji danej osoby, zaś dla bezrobotnych pozostających bez pracy ponad 180 dni będą one obligatoryjne. Pozwoli to na lepsze ukierunkowanie działań mających na celu znalezienie przez bezrobotnego zatrudnienia i zwiększy ich skuteczność.

    Ustawa wprowadza także nowy instrument rynku pracy - przygotowanie zawodowe osób dorosłych - dzięki czemu kolejne wsparcie otrzyma idea kształcenia ustawicznego i inwestycji w wiedzę i kapitał ludzki. Dzięki uregulowaniom zawartym w nowelizacji będzie także możliwe podejmowanie skuteczniejszych niż dotąd działań eliminujących z grona osób bezrobotnych osoby, które nie szukają pracy, nie utrzymują kontaktów z urzędem pracy i które nie przejawiają aktywności w kierunku znalezienia zatrudnienia. Wobec takich osób nowe uregulowania będą zdecydowanie bardziej restrykcyjne, umożliwiając pozbawianie ich statusu osoby bezrobotnej na dłuższy niż dotąd okres.

    Ustawa ponadto pozwoli na zintegrowanie działań powiatowych urzędów pracy i ośrodków pomocy społecznej. Przewiduje wprowadzenie możliwości kierowania osób bezrobotnych, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, do działań aktywizacyjnych, realizowanych nie tylko przez powiatowe urzędy pracy, lecz również przez ośrodki pomocy społecznej. Dzięki uregulowaniom zawartym w nowelizacji następuje racjonalizacja wydatków ponoszonych ze środków Funduszu Pracy. Ma to (Dzwonek) zachęcić osoby bezrobotne raczej do tego, by poszukiwały pracy i były aktywne, niż do tego, by pozostawały w stanie nieaktywności zawodowej.

    Nowelizacja ułatwia również legalne zatrudnianie cudzoziemców na terenie Polski. Ustawa pozwala znaleźć nowe rozwiązania dostosowane do zmienionej sytuacji na rynku pracy, uwzględnia dokonany ostatnio postęp technologiczny, pozwalając na zastosowanie nowoczesnych technik teleinformatycznych w funkcjonowaniu urzędów pracy.

    Podsumowując, klub Platformy Obywatelskiej pozytywnie ocenia proponowaną nowelizację ustawy, a także wniesione przez Senat poprawki, i będzie głosował za ich przyjęciem. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia