6 kadencja, 41 posiedzenie, 1 dzień (06-05-2009)
8 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 526 i 742).
Poseł Sprawozdawca Danuta Jazłowiecka:
Dziękuję, panie marszałku.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić Wysokiej Izbie sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o projekcie ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 526 i 742).
Przedmiotem lipcowego posiedzenia komisji było pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o gospodarce nieruchomościami. W trosce o zwiększenie dostępu do terenów inwestycyjnych oraz przyspieszenie procesu inwestycyjnego poseł wnioskodawca przedstawił nam projekt zmian, który w przypadku 3/4 złożonych propozycji okazał się niezgodny, niestety, z ówczesnym stanem prawnym. Zaproponowane zmiany dotyczące skrócenia okresu tzw. procedury zawieszenia decyzji o podziale nieruchomości z 12 miesięcy do 6 miesięcy zostały wprowadzone wcześniej ustawą z 22 października 2007 r. i nie tylko skróciły okres, ale także ograniczyły zasięg oddziaływania zawieszenia decyzji tylko do przypadków, w których gmina podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu miejscowego, bądź gdy przygotowywany plan miejscowy został wyłożony do publicznego wglądu i oceny.
Innym przykładem proponowanych w przedstawionym projekcie ustawy zmian jest propozycja wyeliminowania wstępnego opiniowania projektu podziału nieruchomości. W ocenie przedstawiciela rządu ta propozycja skutkowałaby dodatkowymi kosztami zainteresowanego i wbrew pozorom wydłużyłaby okres uzyskania ostatecznej decyzji, szczególnie w przypadkach, gdy nie są wprowadzone inne przepisy prawa materialnego, które ustalałyby zasady podziału nieruchomości.
Wymieniłam zaledwie kilka przykładów potwierdzających, że projekt ustawy pozostaje w znacznej sprzeczności z obowiązującymi przepisami, które w ponad 70% zostały rozwiązane wcześniej. W chwili obecnej powołana przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej podkomisja pracuje nad projektem ustawy kompleksowo usprawniającej proces podziału nieruchomości zgodnie z przyjętymi w ostatnim okresie aktami prawnymi stanowiącymi całościowy pakiet rozwiązań ułatwiających proces inwestycyjny. Na posiedzeniu podkomisji praktycznie osiągnięto konsensus w sprawie przyjętych rozwiązań spójnych z obecnie obowiązującym prawem. W pracach podkomisji aktywnie uczestniczą posłowie, współautorzy omawianego projektu, i wyrażają zadowolenie z przyjętych rozwiązań.
W kontekście wymienionych błędów projektu ustawy z druku nr 526 oraz zaawansowanych prac i akceptacji przez wszystkie ugrupowania rozwiązań zawartych w nowym projekcie ustawy usprawniającym proces podziału nieruchomości oraz biorąc pod uwagę rekomendację Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej - 14 głosów za odrzuceniem projektu ustawy w pierwszym czytaniu przy 7 głosach przeciw - wnioskuję o odrzucenie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz o zmianie innych ustaw. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia