6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Eugeniusz Kłopotek

6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień (21-10-2010)

19 i 20 punkt porządku dziennego:

  19. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 3399).
  20. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (druk nr 3395).


Poseł Eugeniusz Kłopotek:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Zaczynają się kłopoty. Proszę sobie bowiem wyobrazić taką sytuację: jutro mamy rozstrzygać o losie tych projektów, zarówno pierwszego, przedstawionego przez Platformę Obywatelską, jak i dwóch projektów przedstawionych przez Prawo i Sprawiedliwość. Jeżeli rzeczywiście istnieje problem na tle interpretacji wzajemnych relacji pomiędzy prawem polskim a prawem unijnym, jeżeli usłyszeliśmy w poprzedniej debacie, że pan prezydent przygotowuje projekt uzupełnienia naszej konstytucji o te wzajemne relacje, a jednocześnie słyszymy głosy, że w trakcie prac komisji konstytucyjnej nie bardzo będzie można wychodzić poza materię projektów, o których tu mówimy, to obawiam się, że zaczną się schody. Jakkolwiek spojrzymy na sprawę, najprawdopodobniej jutro - i taka jest też prośba do pana marszałka - w pierwszej kolejności będziemy rozstrzygać o losie projektu Platformy Obywatelskiej. Gdyby jednak miało się okazać, że pomimo złożenia wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu - decyzja jest w tym momencie w gestii Sojuszu Lewicy Demokratycznej - jest zielone światełko i dla tego projektu, pomimo wielu kontrowersyjnych zapisów i krytycznych uwag z naszej strony, to wówczas poprzemy, jako Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego, również projekt zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość i będziemy ewentualnie czekać na projekt pana prezydenta.

    Gdyby jednak było odwrotnie i projekt Platformy Obywatelskiej nie uzyskałby zielonego światła na tym etapie, w tej wersji - podkreślam, w tej wersji, bo przecież apelowaliśmy w imieniu klubu, aby Platforma Obywatelska wycofała ten projekt, wycofała z niego najbardziej kontrowersyjne, rewolucyjne wręcz zmiany - podkreślam raz jeszcze, gdyby miało się okazać, że projekt nie uzyskuje akceptacji, jest odrzucony w pierwszym czytaniu, to wówczas na tym etapie nie byłoby sensu - podkreślam: na tym etapie - powoływać komisji konstytucyjnej, która na początek miałaby ewentualnie do dyspozycji ten niewielki, bardzo ważny, projekt Prawa i Sprawiedliwości. Wówczas lepiej byłoby poczekać na projekt prezydencki i poczekać na nowy projekt Platformy Obywatelskiej - mam nadzieję, że zmodyfikowany - i jeszcze raz spróbować zabrać się za tę bardzo ważną, ale jednocześnie bardzo skomplikowaną materię. Dlatego, panie marszałku, Wysoki Sejmie, od głosowania nad losem pierwszego projektu Platformy Obywatelskiej uzależniamy nasze stanowisko w trakcie jutrzejszego głosowania nad projektem Prawa i Sprawiedliwości, przy czym - raz jeszcze podkreślam - nie negując zasadności debatowania nad tym rozwiązaniem. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia