6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Bernard Błaszczyk

6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień (06-10-2010)

2 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska (druki nr 3169 i 3413).


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Bernard Błaszczyk:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Odnosząc się do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska, chciałbym przedstawić następujące stanowisko.

    Oczywiście celem tego projektu jest wprowadzenie instrumentu finansowego, który umożliwiłby przede wszystkim finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej z budżetów powiatów i gmin po likwidacji poziomu powiatów i gmin, jeżeli chodzi o fundusze ochrony środowiska. Finansowanie będzie możliwe, zgodnie z wprowadzonymi i przedstawionymi przez posła sprawozdawcę regulacjami.

    Jak wiemy, 1 stycznia 2010 r. zlikwidowano powiatowe i gminne fundusze i zaistniał problem braku osobowości prawnej, o czym mówiła pani posłanka Paluch. Nie chcę powtarzać tych rzeczy, natomiast generalnie zmiany, uzupełnienia, które zostały wprowadzone, dadzą taką możliwość. Środki te mogą być wydatkowane, jak przedstawiała pani posłanka sprawozdawczyni, na ochronę środowiska i gospodarki wodnej w zakresie określonym w art. 400a ust. 1 pkt 2, 5, 8, 9 i pozostałe, których nie będę już wymieniał. Należy mieć jednak na uwadze, że w tym wypadku są wydatkowane środki budżetów odpowiednich powiatów i w tym zakresie mają zastosowanie odpowiednie przepisy nowej ustawy o finansach publicznych. To wykluczało tę możliwość, natomiast ta poprawka daje nam ją i umożliwi podmiotom - o to zresztą pytała pani posłanka Paluch - tak, da możliwość również w ramach niskiej emisji.

    (Poseł Anna Paluch: Wstecznie, panie ministrze?)

    Jeżeli zostały podjęte uchwały i nie zostało to uregulowane przez wojewódzkie fundusze, również będzie taka możliwość. Tu nie chodzi o to, że wstecznie, chodzi o realizację, bo to jest istotne.

    (Poseł Anna Paluch: To są zobowiązania ubiegłoroczne.)

    Do ubiegłorocznych nie będę się w tej chwili odnosił, bo musiałbym jeszcze zrobić analizę prawną w tym zakresie.

    (Poseł Anna Paluch: Zwrócę się do pana ministra z interpelacją.)

    Dobrze. Dziękuję bardzo.

    Jeżeli chodzi o nowelizację i przedstawione poprawki, które miałem również okazję obejrzeć, ustosunkowując się do propozycji poprawek zgłoszonych do poselskiego projektu ustawy, w przypadku zmiany dotyczącej przesunięcia o dwa lata terminu wejścia w życie nowych regulacji, w pełni popieramy tę poprawkę, tak jak te odnoszące się do ustawy o bateriach i wprowadzenia do zakładu przetwarzania oraz wyjścia poza dyrektywę parlamentarną. Wydaje się, że w tej chwili ta propozycja, która została zgłoszona przez pana posła Arkita, w pełni te dodatkowe wymogi w tym zakresie spełnia. Jednocześnie w przypadku baterii i akumulatorów przepis ten wykraczał poza te wymogi i praktyka w zakładach przetwarzania mogła spowodować, że mielibyśmy olbrzymi kłopot z realizacją. Jeżeli chodzi o kwestie szczegółowe, oczywiście cały kompleks spraw związanych z rozszerzeniem katalogu uczestnictwa w przypadku zagadnień związanych ze szczególnym rodzajem dotacji i rozciągnięciem tego również na instytucje i podmioty, w pełni popieramy tę poprawkę.

    Odniosę się teraz do pytań, które zostały tu zadane. Pan poseł Krzyśków pytał o zmiany przepisów podatkowych. Tak, istotnie wymaga to zmiany przepisów podatkowych i odrębnej nowelizacji. Myślę, że tę inicjatywę podejmiemy tu wspólnie, natomiast oczywiście gospodarzem tej ustawy jest pan minister finansów, tak że sądzę, że będzie to nasza rola.

    Jeżeli chodzi o kwestie poruszone przez pana posła Gadowskiego, poseł Arkit właśnie zgłosił tę poprawkę i my ją w całości popieramy, ona wypełnia jak gdyby tę lukę, tak że to pytanie jest wzajemnie konsumowane w ramach poprawek.

    Pani posłanka Ciemniak mówiła o problemach dotyczących spółek wodnych. Chcę podkreślić, że reguluje to art. 400a. Umożliwia on finansowanie działań w przypadku spółek wodnych. Tak więc nie powinno być już tych wątpliwości. Kwestie dotyczące spółek wodnych są tu ujęte i w tym zakresie ta regulacja robi ten krok, o którym mówiła pani posłanka. Podobne zresztą jest pytanie pana posła Kulasa o spółki wodne. Dzisiaj zresztą będzie dalszy etap nowelizacji związanych z prawem wodnym. W całości, z tym art. 400a, da nam to możliwość uczestnictwa w tych sprawach, o który wspominał pan poseł Kulas.

    Pan poseł Gosiewski pytał, jakie jeszcze widzimy zagrożenia. Główna kwestia, która się w tej chwili pojawia, jest jedna i dotyczy przekazania do finansów publicznych Lasów Państwowych. To jest ta sprawa, która w tej chwili jest jeszcze przedmiotem wzajemnych uzgodnień pomiędzy resortem środowiska i resortem finansów. Innych zagrożeń na tę chwilę, panie pośle, nie widziałbym. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia