6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Tomasz Głogowski

6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień (21-10-2010)

26 punkt porządku dziennego:
Informacja dla Sejmu i Senatu o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń-czerwiec 2010 roku (podczas prezydencji hiszpańskiej) (druk nr 3353) wraz ze stanowiskiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej (druk nr 3431).


Poseł Tomasz Głogowski:

    Szanowna Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt zaprezentować stanowisko Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska w sprawie informacji dla Sejmu i Senatu o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń-czerwiec 2010 r., czyli podczas sprawowania prezydencji w Radzie Unii Europejskiej przez Królestwo Hiszpanii.

    Na początku chciałbym poinformować, że Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska popiera stanowisko Komisji do Spraw Unii Europejskiej rekomendujące pozytywne zaopiniowanie uchwały, w której Sejm przyjmuje informację polskiego rządu o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w wyżej wymienionym okresie. Trudno, aby było inaczej, skoro polska aktywność na forum Unii Europejskiej - podobnie jak inne obszary polskiej polityki zagranicznej - charakteryzuje się profesjonalnym i skutecznym zabieganiem o polskie interesy.

    W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej podczas wyjazdu studyjnego w Brukseli w czasie wielu spotkań miała okazję wielokrotnie usłyszeć, że Polska bardzo szybko dołączyła do grona głównych graczy Unii Europejskiej, właściwie jako jedyny kraj spośród nowych członków europejskiej wspólnoty.

    Kluczową kwestią dla Polski są oczywiście przygotowania do przejęcia prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, co będzie miało zasadnicze znaczenie dla kształtowania wizerunku Polski w Europie i realizacji interesów strategicznych naszego kraju, ale także dla przyszłości Europy. Kraje członkowskie Unii Europejskiej z olbrzymim zainteresowaniem oczekują polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, spodziewając się, że może ona być przełomowa, chociażby z powodu faktu, że z jej rozpoczęciem ruszą prace nad europejskim budżetem na lata 2013-2020, a być może 2013-2023, jeśli zostanie przyjęta propozycja przewodniczącego Komisji Europejskiej konstruowania budżetu na okres pięć plus pięć.

    W aspekcie technicznym przygotowania prezydencji zasadniczą kwestią jest sprawne i terminowe realizowanie zadań związanych z polskim przewodnictwem, stąd Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego ˝Przygotowanie, obsługa i sprawowanie przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 r.˝. Prowadzone są również prace dotyczące programu kulturalnego prezydencji, szkolenia kadr itp.

    Przedmówcy - pan minister i przewodniczący komisji - dość szczegółowo przedstawili prace Polski w Unii Europejskiej w pierwszej połowie bieżącego roku. Chciałbym więc tylko bardzo wyrywkowo wspomnieć o niektórych jej aspektach.

    Szczególnie chciałbym przypomnieć stanowisko minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej podczas nieformalnego spotkania ministrów do spraw rozwoju regionalnego w Saragossie dotyczące dostrzegania przez Polskę pozytywnych skutków polityki spójności oraz konieczności uproszczenia systemu jej wdrażania i silnego powiązania ze strategią Europa 2020. Pani minister podkreśliła, że politykę spójności przede wszystkim należy uznać za politykę rozwojową, a nie redystrybucyjną. Zapewnienie kontynuacji takiej strategii Unii Europejskiej jest niewątpliwie najważniejszym celem Polski na najbliższe lata. Wiele wskazuje na to, że uda się go zrealizować.

    W czerwcu Rzeczpospolita Polska poparła deklarację z Toledo wskazującą cele oraz stawiającą wyzwania obszarom miejskim Unii Europejskiej połączone z inteligentnym i zrównoważonym rozwojem.

    Rzeczpospolita Polska bardzo mocno angażowała się na forum Unii Europejskiej w walkę z praktykami odwracania się od polityki otwartego rynku opartego na zasadzie wzajemności, co wpisywało się w nurt działań prezydencji hiszpańskiej.

    Podczas posiedzenia Rady Europejskiej poświęconego sprawom gospodarczym i klimatycznym Polska po raz kolejny poparła konieczność natychmiastowych działań w obszarach: wiedza i kompetencje, bardziej zrównoważona gospodarka, wysoki poziom zatrudnienia i włączenie społeczne.

    Podczas posiedzenia Rady do Spraw Ekonomicznych i Finansowych polskie władze przedstawiły swoje działania podejmowane w celu zapobieżenia skutkom światowej recesji, które zostały wyróżnione przez Komisję Europejską.

    Na posiedzeniu Rady do Spraw Konkurencyjności Polska w dyskusji stwierdziła, że kluczową kwestią dla powodzenia nowej strategii jest stworzenie odpowiedniej struktury zarządzania jej przygotowaniem i realizacją, podkreśliła również występowanie znaczących różnic w rozwoju państw członkowskich oraz w rozwoju poszczególnych regionów, jak i konieczność stworzenia nowoczesnej i spójnej infrastruktury jako stymulatora rozwoju. Można tu dostrzec konsekwencję działań polskiego rządu w celu zapewnienia realizacji polityki spójności.

    Na posiedzeniu Rady do Spraw Ogólnych przedstawiciel Polski wyraził poparcie dla celów i priorytetów prezydencji Hiszpanii, takich jak omówienia procesu post-kopenhaskiego, kwestii migracyjnych, inicjatywy obywatelskiej i realizacji klauzuli solidarności.

    Podczas obrad Rady do Spraw Środowiska Polska stwierdziła, że ochrona środowiska jest narzędziem stymulującym rozwój gospodarczy, zwłaszcza w dziedzinie nowych technologii. Przedstawiciele Polski wzięli czynny udział w dyskusjach dotyczących zmian klimatycznych i związanych z nimi ograniczeń emisji. Przyjęto również przy poparciu Polski konkluzje w sprawie piątego posiedzenia stron protokołu z Cartageny dotyczącego bezpieczeństwa biologicznego.

    Myślę, że na zakończenie warto też wspomnieć o rzeczy, która musi cieszyć - o fakcie, że w ciągu sześciu miesięcy 2010 r. odnotowano pozytywne saldo rozliczeń między Unią Europejską a Rzecząpospolitą Polską. Polsce udało się osiągnąć pozycję beneficjenta netto z dodatnim saldem w wysokości 4 mld euro. Ten wynik pokazuje raz jeszcze, o jak wielką stawkę będzie się toczyć gra w czasie konstruowania kolejnej perspektywy budżetowej, tak się składa, że w czasie polskiej prezydencji. Można łatwo policzyć, że będzie to gra o kilkadziesiąt milionów euro w czasie trwania kolejnej perspektywy budżetowej.

    Jak już wspomniałem na początku, Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska popiera stanowisko Komisji do Spraw Unii Europejskiej rekomendujące pozytywne zaopiniowanie informacji rządu o pracach Polski w czasie prezydencji hiszpańskiej w Unii Europejskiej. Dziękuję. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia