6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Andrzej Szlachta

6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień (21-10-2010)

Oświadczenia.


Poseł Andrzej Szlachta:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dzisiejsze oświadczenie poselskie pragnę poświęcić obchodom 65. rocznicy powstania Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Jubileuszowe uroczystości, z udziałem młodzieży, nauczycieli, absolwentów i zaproszonych gości, tej wielce zasłużonej nie tylko dla Rzeszowa i Podkarpacia, ale dla polskiej edukacji i kultury szkoły odbyły się w pięknej auli wystawienniczej, której budowy jako prezydent Rzeszowa byłem orędownikiem. Podczas uroczystej mszy świętej odbyło się poświęcenie nowego sztandaru Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie, którego dokonał ksiądz biskup Edward Białogłowski.

    Historia powstania szkoły jubilatki wiąże się z inauguracją działalności Miejskiej Szkoły Rzemiosł i Przemysłu Artystycznego w Sędziszowie w dniu 1 września 1945 r. Dwa lata później szkołę tę przekształcono w Publiczne Liceum Technik Plastycznych. W 1950 r. liceum włączono do ogólnopolskiego systemu średnich szkół artystycznych jako Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Sędziszowie. W tej postaci szkoła istniała do 1967 r., w którym przeprowadzono reformę szkolnictwa artystycznego średniego stopnia. W zmienionym pod względem organizacyjnym i programowym Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie kontynuowano naukę specjalności dawnej szkoły: metaloplastykę i formy przemysłowe.

    Ważnym wydarzeniem w historii szkoły było przeniesienie jej w 1977 r. z Sędziszowa Małopolskiego do Rzeszowa, gdzie ulokowano ją w dotychczasowej Szkole Podstawowej nr 16. W 1955 r. zmieniono podległość prawną szkoły. Ministerstwo Kultury i Sztuki jako organ założycielski oraz instytucja zwierzchnia zostało zastąpione przez Urząd Miasta Rzeszowa. W 1999 r. w konsekwencji kolejnej reformy ustroju szkolnego w Polsce Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie zostało zamienione na Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych składającą się z 3-letniego gimnazjum plastycznego oraz 4-letniego liceum plastycznego. 1 września 2001 r. powołane zostało 4-letnie liceum plastyczne dla absolwentów gimnazjum.

    1 września 2003 r. - to kolejny etap zmian organizacyjnych szkoły. Na bazie istniejących szkół utworzony został Zespół Szkół Plastycznych w Rzeszowie, w którym funkcję dyrektora pełnił Lucjan Olewiński. Rok później dyrektorem został Zenobiusz Kajda, który z powodzeniem pełni tę funkcję do chwili obecnej. Jest ceniony za sprawność organizacyjną i rozwój szkoły, jest lubiany i szanowany przez nauczycieli i młodzież. W kierowaniu szkołą pomagają dyrektorowi zastępcy Maria Miśkiewicz i Jacek Kawałek.

    Mówiąc o historii szkoły, nie sposób nie wspomnieć poprzednich dyrektorów: Waleriana Bulfana, Kazimierza Mierczyńskiego, Izydory Czechowskiej, Piotra Panka, Stefana Miłosia, Piotra Budzińskiego i Romana Barszczowskiego.

    W czasie pełnienia przeze mnie funkcji prezydenta Rzeszowa dzięki życzliwości dyrektora Barszczowskiego powstał w pracowni szkoły model gipsowy pomnika Juliusza Słowackiego wykonany przez rzeźbiarza Piotra Kidę, który pracował w Zespole Szkół Plastycznych jako nauczyciel. Pomnik ten znajduje się dzisiaj w Ogrodzie Miejskim im. Solidarności w Rzeszowie. Inny nauczyciel szkoły, Marcin Rut, wykonał monument według projektu profesora Józefa Szajny ˝Przejście 2001˝, którzy obecnie znajduje się na Placu Cichociemnych w Rzeszowie.

    Podczas uroczystości jubileuszowych szkoły zaprezentowano uczestnikom nowy sztandar szkoły oraz przedstawiono prezentację patrona szkoły Piotra Michałowskiego. W części artystycznej uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych zaprezentowali przedstawienie teatralne, a uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych dali piękny koncert muzyczny.

    Z trybuny polskiego Sejmu pragnę złożyć serdeczne gratulacje dyrekcji, gronu pedagogicznemu oraz uzdolnionej artystycznie młodzieży tej szkoły za dotychczasowe osiągnięcia oraz życzyć dalszych sukcesów artystycznych i edukacyjnych dla dobra naszej narodowej kultury. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia