6 kadencja, 41 posiedzenie, 1 dzień (06-05-2009)
3 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o rządowym projekcie ustawy o uchyleniu lub zmianie niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (druki nr 1661 i 1899).
Poseł Janusz Dzięcioł:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W polskim ustawodawstwie istnieje pewna ilość aktów prawnych, które straciły aktualność lub są w mniejszym lub większym stopniu niedostosowane do aktualnej rzeczywistości. Dotyczy to aktów prawnych z różnych obszarów życia państwowego. Aby uniknąć takiej sytuacji, podjęto próbę uaktualnienia niektórych ustaw zawierających upoważnienia do wydawania aktów wykonawczych. Dodatkowym, równie istotnym argumentem za tym, aby to uczynić, była konieczność dostosowania tych kwestii do obowiązującego prawa Unii Europejskiej.
Projekt ustawy o uchyleniu lub zmianie niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych obejmuje zmiany w obszarze 37 ustaw. Niestety obawiam się, że sprawozdanie co do proponowanych rozwiązań nie jest możliwe w granicach obowiązujących mnie 5 minut, niemniej postaram się przedstawić kilka zmian w ustawach, żeby pokazać, jaką różnorodność tematów ta ustawa obejmuje.
W ustawie z dnia 20 lipca 1950 r. o zawodzie felczera uchyla się upoważnienie dla ministra właściwego do spraw zdrowia w zakresie określania organizacji, programu i warunków kursów dokształcających w zawodzie felczera. Jest to o tyle zasadne, że w chwili obecnej w Polsce nie kształci się już felczerów i nie ma zainteresowania takimi kursami.
W ustawie z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych upoważnienie ustawowe dla ministra sprawiedliwości jest nieprecyzyjne. Zmiana w obrębie tej ustawy ma na celu jasne wskazanie, że zarówno areszt śledczy, jak i zakład karny mogą zlecić dokonanie pochówku osoby zmarłej w tych jednostkach.
W ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy proponuje się uchylić możliwość określania w drodze rozporządzenia przez ministra pracy i polityki społecznej odrębności w zakresie sposobu prowadzenia przygotowania zawodowego u pracodawców będących rzemieślnikami oraz trybu przeprowadzania egzaminów stwierdzających kwalifikacje zawodowe po zakończeniu tego przygotowania.
Jak widać, proponowana ustawa o uchyleniu lub zmianie niektórych upoważnień do wydawania aktów wykonawczych porusza wiele różnorodnych kwestii. Niezależnie od tego, czy zmiany te powodowane są przystosowaniem do prawa Unii Europejskiej, dezaktualizacją przepisów, zmianą realiów czy też wymogami Konstytucji Rzeczypospolitej, należało te obszary uporządkować. Te zmiany, które leżą w obszarze prawa europejskiego, zaopiniowane zostały jako propozycje zgodne z tym prawem. Wielorakość zmian oraz ich pragmatyzm skłania klub Platformy Obywatelskiej do zarekomendowania przyjęcia proponowanego projektu ustawy. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia