6 kadencja, 28 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Antoni Błądek

6 kadencja, 28 posiedzenie, 2 dzień (06-11-2008)

Oświadczenia.


Poseł Antoni Błądek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W sierpniu 1928 r. w małej miejscowości Rozwadów powstało Towarzystwo Szkół Zawodowych, aby realizować szczytny cel szerzenia oświaty na tamtejszym terenie. W tym czasie małe miasteczko położone nad Sanem przeżywało okres rozwoju, który wynikał z budowy kolei do Dębicy i Przeworska. Inwestycja ta spowodowała, że Rozwadów stał się ważnym węzłem kolejowym w południowej Polsce.

    80 lat temu, 13 listopada powstała 3-klasowa koedukacyjna Szkoła Handlowa w Rozwadowie na mocy aktu koncesyjnego Kuratorium Okręgu Szkolnego we Lwowie. Głównym celem placówki miało być przygotowanie młodego pokolenia do pracy w świecie handlowym, przemysłowym i finansowym, stosownie do koniunktury. Młodzież pochodziła z Rozwadowa, Rudnika, okolic Niska i Tarnobrzega. Rodzicami uczniów byli przeważnie robotnicy, rzemieślnicy, małorolni i drobni kupcy. Już wówczas organizowano wycieczki naukowe w celu zaznajomienia młodzieży z przedsiębiorstwami przemysłowymi.

    Szkoła Handlowa istniała tak przez 8 lat do przełomu lat 1935 i 1936. Na jej bazie w następnym roku szkolnym 1936/1937 powstało 4-letnie Miejskie Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie. Po 2 latach w wyniku wybuchu II wojny światowej szkoła przestała istnieć aż do 1 sierpnia 1944 r. Zaraz po wyzwoleniu na przełomie lat 1945 i 1946 reaktywowało swoją działalność gimnazjum kupieckie, którego dyrektorem został mgr Henryk Ciesielski. W 1947 r. w duchu zrozumienia potrzeb szkoły zawiązał się na terenie miasta Rozwadowa komitet rozbudowy, który przystąpił do gromadzenia funduszy na zakup budynku szkolnego. Po uzyskaniu dotacji z Ministerstwa Finansów zakupiono budynek przy ul. Jagiellońskiej.

    W roku szkolnym 1948/1949 szkoła nosiła miano Miejskiego Gimnazjum i Liceum Handlowego, a na przełomie lat 1950 i 1951 szkoła została przemianowana na Państwowe Technikum Handlowe i Handlowe Liceum Administracyjno-Gospodarcze. Na przełomie tych lat w związku z potrzebami rozwijającej się Huty Stalowa Wola utworzono Technikum Mechaniczne Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego o specjalności obróbka metali skrawaniem. W roku 1955 placówkę przemianowano na Technikum Rachunkowości o specjalności: rachunkowość przedsiębiorstw przemysłowych i usługowych. Ten kierunek kształcenia odpowiadał potrzebom gospodarczym Stalowej Woli, gdyż młodzież kończąca szkołę była zatrudniana w okolicznych zakładach przemysłowych.

    W 1970 r. Technikum Ekonomiczne przemianowano na Liceum Ekonomiczne, a w dniu 29 stycznia 1976 r. w miejsce Liceum Ekonomicznego utworzono Zespół Szkół Ekonomicznych. W skład Zespołu Szkół Ekonomicznych weszły Liceum Ekonomiczne, Liceum Handlowe, Liceum Zawodowe, Policealne Studium Zawodowe, Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Liceum Ekonomiczne Zaoczne i Liceum Handlowe Zaoczne.

    Wysoka Izbo! W dniu dzisiejszym Zespół Szkół nr 1 w Stalowej Woli im. Króla Jana III Sobieskiego jest prężnie działającą placówką oświatową łączącą najlepsze doświadczenia swojej 80-letniej tradycji z wyzwaniami, jakie stawia dzisiejsza edukacja młodego pokolenia. Pomimo wielokrotnych zmian, które przez 80 lat towarzyszyły historii szkoły, w jej murach wciąż aktualny jest cel postawiony przez jej twórców w 1928 r. Dzięki temu szkoła podtrzymuje swoje tradycje i realizuje cel przygotowania uczniów do efektywnego funkcjonowania w świecie handlowym, przemysłowym i finansowym.

    W ciągu 80 lat swojego istnienia szkoła wykształciła ogromną rzeszę fachowców z dziedziny ekonomii, finansów, rachunkowości. Ciężka praca kolejnych pokoleń nauczycieli oraz osiągnięcia absolwentów przyczyniły się do znaczącego rozwoju regionu stalowowolskiego.

    Z okazji 80-lecia szkoły wszystkim jej nauczycielom, pracownikom i uczniom składam najserdeczniejsze życzenia. Dziękuję za uwagę.


Powrót Przebieg posiedzenia