6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Elżbieta Rafalska

6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień (18-12-2008)

27 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych (druki nr 1432 i 1485).


Poseł Elżbieta Rafalska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu wobec stanowiska Senatu zawartego w druku nr 1432.

    Wniesione przez Senat poprawki do ustawy o funduszach dożywotnich emerytur kapitałowych mają charakter porządkujący. Tak więc poprawka 1. wiąże się z błędną datą uchwalenia ustawy o emeryturach kapitałowych, poprawka 2. dotyczy błędnej redakcji, kolejna odnosi się do uściślenia odesłania, w poprawce 4. chodzi o błędne odesłanie, w poprawce 5. - o uściślenie redakcyjnej, w poprawce 6. - o błędne odesłanie wewnątrz ustawy, w poprawce 7. - o błędne odesłanie i w ostatniej poprawce 8. - o nieścisłości w sformułowaniu odesłania. Są to zatem legislacyjne, porządkujące poprawki i klub Prawa i Sprawiedliwości te poprawki poprze, co nie zmienia faktu, że ogólna ocena całości ustawy jest taka, jak ją przedstawiliśmy podczas pierwszego i drugiego czytania. Poprawki Senatu traktujemy jako kosmetykę złego rozwiązania prawnego.

    Odniosę się teraz nie do tego, co jest w sprawozdaniu Senatu, lecz do tego, czego w tym sprawozdaniu nie ma, a co było przez senatorów Prawa i Sprawiedliwości zgłaszane podczas prac nad tą ustawą w Senacie. Tak więc konsekwentnie wracamy do tego, co jest naszym wielkim lękiem i obawą, a więc do braku waloryzacji inflacyjnej i tej propozycji, o której mówiliśmy, że trzeba zagwarantować, by dożywotnie emerytury kapitałowe miały waloryzację inflacyjną plus udział w nadwyżce finansowej, jeżeli będzie tak dobry rok finansowy, że ta nadwyżka będzie. W trakcie trwania kryzysu finansowego otwarte fundusze emerytalne straciły ponad 34 mld zł w wyniku prowadzonych inwestycji, a ile straciły tak naprawdę, to się okaże może z końcem bieżącego roku. To są straty, które w przypadku tych, którzy będą pobierali dożywotnie emerytury kapitałowe od 2004 r. - bo te okresowe emerytury będą waloryzowane - będą stratami nie do nadrobienia. Boimy się, że niezwaloryzowana emerytura, jej wartość realna będzie po prostu malała. Nie mamy żadnej gwarancji, że mechanizm, który zaproponowała koalicja rządząca, a więc podnoszenia realnej wartości dożywotnich emerytur kapitałowych poprzez udział w zysku, jest gwarancją wystarczającą do urealnienia wartości emerytury dożywotniej.

    Mówiliśmy również o kapitale zakładowym wynoszącym 100 mln zł, że on stanowi barierę zaporową, że może stanowić przeszkodę przy tworzeniu zakładów emerytalnych. (Dzwonek) I ostatnie wątpliwości dotyczyły rozdziału 4 w związku preferowaniem powszechnych towarzystw emerytalnych. To są poprawki, które senatorzy też zgłaszali, które - jak rozumiem, patrząc na sprawozdanie - nie znalazły uznania Wysokiego Senatu, stąd nasze wątpliwości i obawy, które pozwoliłam sobie państwu jeszcze raz przedstawić. Dziękuję za uwagę.


Powrót Przebieg posiedzenia