6 kadencja, 41 posiedzenie, 1 dzień (06-05-2009)
2 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (druki nr 1590 i 1920).
Poseł Zdzisława Janowska:
Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo! Jako członek tej komisji również pamiętam posiedzenie sprawozdawcze Komisji Nadzwyczajnej, które wywołało wielkie wzburzenie nie tylko opozycji, ale również przedstawicieli środowisk, czyli osób ze środowiska lekarskiego, pielęgniarskiego, samorządów zawodowych. Otóż państwo rzeczywiście proponujecie ewenement niezgodny z konstytucją, ponieważ zmieniacie finansowanie opieki zdrowotnej. Padało bardzo wiele zarzutów i pytań świadczących o tym, że nawet jeśli działacie niekonstytucyjnie, to jesteście niekonsekwentni, absolutnie niekonsekwentni. To, co wywołało największą burzę, to oczywiście świadczenia gwarantowane, które w starym zapisie były świadczeniami pokrywanymi ze środków publicznych, była o tym mowa.
Natomiast ja chciałabym skupić swoją uwagę na art. 15. Państwo wyrzucacie zapis dotyczący finansowania ze środków publicznych rzeczy najważniejszych, najistotniejszych, tak jakby naprawdę należałoby leczyć tylko skutki. Natomiast profilaktyka, zapobieganie, promocja zdrowia, to, co było zapisane i to, co m.in. należy do działań samorządów, pielęgniarek, lekarzy skupionych w różnych miejscach, to państwo wyrzuciliście. Nie zgadzam się z tłumaczeniem pana ministra, który na posiedzeniu komisji przekonywał, że to wszystko znalazło się w zapisach dotyczących innych wymienionych tutaj problemów. Pragnę powiedzieć, że do tej pory finansowanie ze środków publicznych przysługiwało w 22 przypadkach, dzisiaj - w 14. I proszę nie mówić, że te pozostałe 8 znalazło się w tych 14. Nie znalazły się, jak już mówili moi przedmówcy, najważniejsze sprawy, np. te dotyczące dziecka, kobiety, ale przede wszystkim promocji zdrowia. (Dzwonek) Jeśli nie będzie należycie prowadzonej promocji zdrowia, to będziemy leczyć tylko i wyłącznie skutki braku tej promocji. Stąd też moje pytanie, dlaczego państwo poszli w tym kierunku, w tak ryzykowną sferę. Nie mówiąc o tym, że zmieniono brzmienie ust. 2 w art. 15 i z 22 procedur związanych z leczeniem nas, finansowanych będzie 14. Przy czym jesteście niekonsekwentni, bo w ust. 1 utrzymujecie stan obowiązujący, a mianowicie to, że mamy prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, której celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom, wczesne wykrywanie chorób, a dopiero później leczenie, pielęgnacja. W związku z tym bardzo proszę o wyjaśnienie kwestii, jak się ma ust. 1 do ust. 2. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia