6 kadencja, 26 posiedzenie, 3 dzień (23-10-2008)
31 i 32 punkt porządku dziennego:
31. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o podaniu do wiadomości publicznej informacji o byłych funkcjonariuszach komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, czasowym ograniczeniu pełnienia przez nich funkcji publicznych oraz pozbawieniu ich nieuzasadnionych przywilejów materialnych (druk nr 789).
32. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (druk nr 1140).
Poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk:
Pani poseł Wróbel stwierdziła, że w debacie biorą udział sami młodzi ludzie. Chciałbym podziękować pani poseł za komplement w tym momencie.
(Poseł Joanna Senyszyn: Jeszcze wtedy nie wiedziała.) (Poruszenie na sali)
(Głos z sali: Tu nie ma dyskusji.)
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chciałbym zwrócić uwagę na zapisy projektu ustawy z druku nr 789. W rozdziale 3 w art. 5 stwierdza się, że w okresie 10 lat od wejścia w życie niniejszej ustawy zakazane jest pełnienie określonych funkcji publicznych wymienionych w ust. 2, z wyjątkiem funkcji pochodzących z wyborów powszechnych. W ust. 2 zapisano natomiast, że osobami pełniącymi funkcje publiczne w rozumieniu ustawy są: prezydent Rzeczypospolitej, poseł, senator, poseł do Parlamentu Europejskiego. To są właśnie funkcje pochodzące z wyborów powszechnych. Chciałbym zapytać, czy tutaj nie ma sprzeczności.
I druga, bardzo poważna kwestia. Otóż, szanowni państwo, w rozdziale 5 w art. 12 jest napisane, że przepisów art. 5, 10 i 11 (Dzwonek) nie stosuje się, jeżeli były funkcjonariusz w czasie pełnienia służby w komunistycznych organach bezpieczeństwa państwa podejmował z pobudek patriotycznych, w tajemnicy przed przełożonymi i narażając się na represje, działania wspierające niepodległościowe... itd. Funkcjonariusz ten w tej sytuacji jest oczyszczony. Wiemy jednak, że każdy funkcjonariusz, każdy oficer Służby Bezpieczeństwa musiał się wykazać określoną liczbą współpracowników. Co się stanie z tymi współpracownikami, których nazwiska są w Instytucie Pamięci Narodowej? Czy oni nadal będą represjonowani?
Panie marszałku, przepraszam za przedłużenie czasu. To jest bardzo poważny problem społeczny.
Były niejednokrotnie w procesach IPN-owskich sytuacje i zdarzenia, kiedy oficer Służby Bezpieczeństwa był wiarygodnym świadkiem w procesie jego współpracownika. Chodzi o to, żeby kat w tej hierarchii akurat nie był nad ofiarą. Przepraszam. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia