6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień (21-10-2010)
Oświadczenia.
Poseł Zbigniew Chmielowiec:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Dzień 17 października 2010 r. pozostanie zapewne na długo w pamięci mieszkańców Kolbuszowej. W tym bowiem dniu w Kolegiacie Wszystkich Świętych ksiądz dziekan Kazimierz Osak poświęcił sztandar Rejonowego Koła Pszczelarzy w Kolbuszowej z okazji przypadającej 40. rocznicy powstania koła. W drugiej części uroczystości, która miała miejsce w Miejskim Domu Kultury w Kolbuszowej, wiceprezes Zarządu Rejonowego Koła Pszczelarzy w Kolbuszowej, wieloletni wiceprezes zarządu wojewódzkiego związku w Rzeszowie, były poseł, dr Eugeniusz Czepiel przybliżył historię kolbuszowskiego koła pszczelarzy.
W latach 60. tworzyły się grupy pszczelarzy, organizując gospodarkę wędrowną swoich pasiek na pożytki wrzosowe, akacjowe czy lipowe. Wówczas zrodziła się myśl zorganizowania pszczelarzy z luźnych grup w koło pszczelarzy. Zadania tego podjął się Marian Kwaśnik. Zostaje on pierwszym prezesem koła i rejestruje go w wojewódzkim związku w Rzeszowie. Lata 70. to okres aktywnej pracy na rzecz pozyskiwania nowych członków, pracy szkoleniowej oraz organizacji kursów i szkoleń w zakresie walki z chorobami pszczół. Od 1986 r. funkcję prezesa koła pełni dr Eugeniusz Czepiel. Jest to okres wzmożonej działalności koła, skierowanej przede wszystkim na walkę z nowymi chorobami pszczół: varrozą i nesemozą. Koło jest organizatorem zaopatrzenia pszczelarzy w deficytowy na rynku cukier. Sprowadzany jest dobry materiał hodowlany matek z pasiek zarodowych. Jednocześnie trwa aktywna praca szkoleniowa i hodowlana. Pod tym kierownictwem koło pracuje przez 14 lat.
W 2000 r. zebranie ogólne wybiera na prezesa Stanisława Katę, który funkcję tę sprawuje do dziś. W kole jest kontynuowana praca w zakresie wdrażania nowych technologii do pasiek, członkowie koła podnoszą swoje kwalifikacje, a uzupełnioną na kursach kwalifikacyjnych oraz szkoleniach wiedzę wdrażają we własnych pasiekach. Uczestniczą w kursach kwalifikacyjnych, uzyskując certyfikaty nowych technologii w gospodarce pasiecznej. Pasieki kolbuszowskich pszczelarzy otrzymują nagrody i wyróżnienia w konkursach pasiek amatorskich. Pomimo że stan koła liczy zaledwie 63 członków, posiadają oni ponad 1200 rodzin pszczelich. Przeciętna pasieka to 20-30 rodzin, najczęściej jest ona stacjonarna, gdyż w pobliżu nie ma dużych areałów roślin miododajnych.
Uroczystość, w której miałem przyjemność brać udział, zaszczycili między innymi prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy Roman Bartoń, starosta kolbuszowski Józef Kardyś, Jan Zuba - burmistrz Kolbuszowej, przewodniczący Rady Miejskiej w Kolbuszowej oraz Krzysztof Klecha - wójt gminy Dzikowiec, którzy przekazali pszczelarzom wiele ciepłych słów i życzeń.
Członkowie kolbuszowskiego koła: Roman Jasiński, Jan Zuba, Jan Gorzelany, Rafał Wójcicki, uhonorowani zostali odznakami i odznaczeniami pszczelarskimi, natomiast dr Eugeniusz Czepiel - odznaką ˝Zasłużony dla Miasta i Gminy Kolbuszowa˝, którą wręczyli przewodniczący Rady Miejskiej i burmistrz Kolbuszowej. Kolbuszowskie koło wyróżnione zostało medalem z okazji 20-lecia powstania samorządu.
Na zakończenie uroczystości ze swoim repertuarem wystąpiła kapela ludowa ˝Widelanie˝ z Widełki pod kierownictwem Mariana Selwy.
Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Z okazji 40. rocznicy powstania i funkcjonowania Rejonowego Koła Pszczelarzy w Kolbuszowej pragnę serdecznie podziękować wszystkim członkom za dotychczasowy trud i pracę oraz serdecznie pogratulować wszystkim odznaczonym i wyróżnionym. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia