6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień (21-10-2010)
26 punkt porządku dziennego:
Informacja dla Sejmu i Senatu o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń-czerwiec 2010 roku (podczas prezydencji hiszpańskiej) (druk nr 3353) wraz ze stanowiskiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej (druk nr 3431).
Poseł Leszek Aleksandrzak:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Pozwolę sobie przedstawić stanowisko klubu Sojusz Lewicy Demokratycznej dotyczące informacji dla Sejmu i Senatu o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń-czerwiec 2010 r., podczas prezydencji hiszpańskiej.
Na początku powiem, że klub Sojusz Lewicy Demokratycznej jest za przyjęciem tych sprawozdań oraz projektu uchwały komisji, ale pozwolimy sobie we dwóch z kolegą Kowalikiem przedstawić kilka aspektów sprawy, oczywiście bardzo krótko.
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Od dłuższego czasu cyklicznie, okresowo, co pół roku, Sejm realizuje ustawę z 11 marca 2004 r. o współpracy rządu z obiema Izbami parlamentu w sprawach związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej i rozpatruje informację Rady Ministrów dotyczącą udziału naszego państwa w pracach Unii. Jest to w jakiejś mierze oczywiście standardowa procedura. To sprawozdanie to opasły materiał podzielony na cztery działy, o których nie będę mówił, bo pan minister o nich oczywiście powiedział. Nie jest to jakiś pasjonujący dreszczowiec, ale tak być musi. Mamy do czynienia z chłodną, beznamiętną prezentacją wielu faktów, procesów, i z pewnością ona jest niezbędna. Należy również zastanowić się po kilku miesiącach obserwacji nad tym, co działo się podczas prezydencji, czy Europa i Polska wykorzystały wszystkie szanse na realizację najróżniejszych projektów, ale myślę, że to jest dalsza sprawa.
Przejdę teraz do szczegółów realizacji hiszpańskich priorytetów, które zostały wyznaczone przez Hiszpanię. Pozwolę sobie zatrzymać się tylko przy jednym istotnym priorytecie, który miał być implementacją traktatu lizbońskiego. W tym temacie oczywiście zrealizowano prawie wszystkie cele, tzn. zwiększyła się liczba deputowanych, zgodnie z traktatem, został powołany przewodniczący Rady Europejskiej, który w pełni przyjął odpowiedzialność za przygotowanie i prezentację wyników posiedzeń Rady Europejskiej, wraz z powołaniem przewodniczącego Rady Europejskiej, oraz wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, znacząco uległ zmniejszeniu obszar kompetencji i widoczności prezydencji rotacyjnej. Czy w związku z tym zrealizowano wszystkie priorytety? Nie. Jeszcze pozostało trochę do zrobienia w kwestii implementacji traktatu lizbońskiego, ale myślę, że następne prezydencje doprowadzą do tego, iż w całym tym aspekcie zostanie wszystko zrealizowane.
Na tym chciałbym zakończyć i poprosić kolegę Jacka o dalszą prezentację. Jeszcze raz chciałbym powiedzieć, że po analizie całego materiału, tego sprawozdania, należy przyznać, iż w dużym zakresie zrealizowano wszystkie priorytety oraz rząd polski wykonał wszystkie zadania, które zamierzył na tę prezydencję. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia