6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Adam Wykręt (wypowiedź niewygłoszona)

6 kadencja, 76 posiedzenie, 2 dzień (21-10-2010)

Oświadczenia.


Poseł Adam Wykręt (wypowiedź niewygłoszona):

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W dniach 24 i 26 września odbyły się w moim rodzinnym mieście Bielsku-Białej uroczyste obchody 100-lecia szpitala w Białej - aktualnie Beskidzkiego Centrum Onkologii im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Początki istnienia tej szczególnej placówki medycznej sięgają 1910 r., kiedy Polska znajdowała się jeszcze pod zaborami, zaś Bielsko i Biała stanowiły odrębne organizmy miejskie.

    Od momentu powstania aż do lat 70. ubiegłego wieku był to szpital miejski. Od roku 1977 rozpoczęły funkcjonowanie: przychodnia onkologiczna, oddział chirurgii onkologicznej i pracownia histopatologii. W tym samym roku uruchomiono leczenie chemioterapią. Dekadę później, w roku 1987, uruchomiono zakład radioterapii, zaś w roku 1993 rejestr nowotworów.

    Przełomem w rozwoju placówki był rok 1998, kiedy oficjalnie rozpoczął działanie szpital onkologiczny, aktualnie noszący nazwę Beskidzkie Centrum Onkologii im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

    Centrum stanowi jeden z 23 pełnoprofilowych ośrodków onkologicznych w Polsce. Liczy obecnie ponad 180 łóżek, a jego struktura składa się z oddziałów: diagnostyki onkologicznej i gastroenterologii, chemioterapii, radioterapii, chirurgii onkologicznej, ginekologii onkologicznej, opieki paliatywnej oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Placówka posiada także zakład radioterapii z pracownią brachyterapii, wyposażony m.in. w trzy nowoczesne akceleratory do naświetlania i aparat do brachyterapii. W szpitalu mieszczą się także: zakład patomorfologii, poradnia genetyczna i inne poradnie specjalistyczne. Wymieniając powyższe fakty, nie można zapomnieć o nadaniu mu w 2004 r., jako pierwszemu tego typu ośrodkowi w kraju, certyfikatu systemu zarządzania ISO.

    W Beskidzkim Centrum Onkologii pracują wysokiej klasy specjaliści z wielu dziedzin medycznych. Rocznie hospitalizacji zostaje poddanych ok. 14 000 pacjentów, udziela się też ok. 70 000 porad specjalistycznych. Finansowanie zapewnia m.in. ˝Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych˝, środki własne oraz programy unijne, które dzięki profesjonalizmowi kierownictwa są z powodzeniem pozyskiwane.

    W ostatnim czasie przeprowadzono wiele działań, które służą usprawnieniu funkcjonowania tego szczególnego dla regionu Podbeskidzia i Śląska szpitala. Jednym z ostatnich osiągnięć na drodze ku nowoczesności było pozyskanie mammografu cyfrowego, zaś w planach jest rozwój działalności także w innych działach onkologii. Należy także nadmienić, że Beskidzkie Centrum Onkologii obejmuje swym działaniem region całego Podbeskidzia i obok Centrum Onkologii w Gliwicach stanowi jedyną tego typu medyczną placówkę specjalistyczną w regionie górnośląskim.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Przedstawione przeze mnie fakty dobitnie świadczą o roli, jaką szpital ten odgrywa w śląskiej i polskiej służbie zdrowia, a stulecie misji niesienia pomocy ludziom chorym stanowi także znakomity punkt wyjścia w kolejne dekady znaczone nowoczesnością i maksymalną efektywnością w leczeniu.


Powrót Przebieg posiedzenia