6 kadencja, 41 posiedzenie, 1 dzień (06-05-2009)
7 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o adwokaturze, ustawy o radcach prawnych oraz ustawy Prawo o notariacie (druki nr 511 i 682).
Poseł Danuta Olejniczak:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Twórcy ustawy wprowadzają odejście od obowiązku odbywania 6-miesięcznej praktyki w sądzie, prokuraturze, kancelarii notarialnej lub innej instytucji publicznej podczas odbywania aplikacji zawodowych, argumentując to dostępem aplikantów do tajemnicy służbowej, nieograniczonym wglądem do akt sądowych, możliwością brania udziału w naradach składów orzekających w przypadku protokołowania przez aplikanta, w sytuacji jednoczesnego podporządkowania sędziemu patronowi w czasie praktyki w sądzie oraz patronowi w czasie praktyki w kancelarii. Wiele osób już na etapie studiów pracuje w sądach oraz kancelariach prawnych, jednakże, co gorsza, wielu studentów rezygnuje z odbywania praktyk, oprócz tych obowiązkowych w wymiarze 21 dni w sądzie lub prokuraturze, z uwagi na ich zdaniem nieprzydatność przydzielanych tam zadań, chodzi o np. wykonywanie prac biurowych czy typowo administracyjnych. Tymczasem, by móc fachowo reprezentować swojego klienta jako adwokat lub radca prawny, taki kandydat musi poznać specyfikę pracy w sądzie, zapoznać się chociażby z panującymi tam zwyczajami, porządkiem rozprawy czy sporządzaniem pism sądowych. (Dzwonek)
W związku z powyższym mam pytanie: Czy odejście od wymogu odbywania 6-miesięcznej praktyki w sądzie nie spowoduje swoistego zubożenia w zdobywaniu wszechstronnych kwalifikacji do samodzielnego wykonywania zawodu adwokata lub radcy prawnego? Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia