6 kadencja, 69 posiedzenie, 2 dzień - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska

6 kadencja, 69 posiedzenie, 2 dzień (24-06-2010)

9 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Odpowiadając na pytanie, chcę jeszcze troszkę powiedzieć o ścieżce legacyjnej. Jak wiadomo, każdy program pomocowy zgodnie z polskim prawem może być jedynie aktem normatywnym, stąd musieliśmy przejść całą długą drogę legislacyjną.

    Minister gospodarki, jak pan poseł powiedział, opracował rozporządzenie w sprawie dotacji. Projekt przeszedł wszystkie szczeble, został notyfikowany w Komisji Europejskiej, bo taki jest wymóg. W uzasadnieniu do projektu wpisano kwotę 400 mln, zgodnie z ustawą budżetową. Komisja przed wydaniem decyzji sformułowała szereg uwag i zapytań, aby w końcu 6 maja bieżącego roku - przypominam, złożyliśmy ten wniosek w listopadzie roku ubiegłego - wydać decyzję uznającą program pomocowy ˝Pomoc inwestycyjna dla sektora górnictwa węgla kamiennego˝ za zgodny z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. 22 czerwca minister podpisał stosowne rozporządzenie, opublikowano je w Dzienniku Ustaw. To rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia, czyli 6 lipca, i od tego dnia przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie. Zgodnie z przepisami rozporządzenia będą mieli na to 2 miesiące.

    Należy zaznaczyć, że po wydaniu decyzji przez Komisję nie nastąpił okres bezczynności. Z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki opracowano podręcznik, w którym szczegółowo określono kształt wniosku i dane, które powinny być w nim zawarte. Tak że przedsiębiorstwa górnicze mają te wnioski już bardzo zaawansowane i czekają tylko na dzwonek, że mogą je składać.

    Pragnę również poinformować, że minister gospodarki przygotował zarządzenie o utworzeniu zespołu do spraw oceny wniosków o dofinansowanie. Będzie to organ doradczy ministra gospodarki. W skład zespołu obok pracowników ministerstwa wejdą inni eksperci: z Głównego Instytutu Górnictwa, WUG, Agencji Restrukturyzacji Przemysłu.

    Jeśli chodzi o pytanie, czy będą mogły być objęte tą pomocą inwestycje rozpoczęte po 1 stycznia, odpowiadam, że oczywiście. Zgodnie z przepisami § 2 rozporządzenia do inwestycji początkowych rozpoczętych po 1 stycznia bieżącego roku będą właśnie stosowane te przepisy, a zatem wydatki poniesione po tym dniu na inwestycje będą objęte tą dotacją.

    W odniesieniu do pytania, jak minister zamierza przekazywać te transze, stwierdzam, że co prawda rozporządzenie przewiduje, dopuszcza transze kwartalne, wydaje się jednak, iż w praktyce, ze względu na krótki czas, jaki pozostanie przedsiębiorcom na złożenie wniosku, trzeba się spodziewać, iż te środki będą przekazywane jednorazowo, chyba że będzie inny wniosek samego zainteresowanego przedsiębiorstwa.

    Trzeba też powiedzieć, że zgodnie z przepisami rozporządzenia środki na inwestycje mogą być wypłacane jedynie do końca 2010 r., dotyczą one wydatków poniesionych w bieżącym roku. Oczywiste jest, że środki na inwestycje, które zostaną przekazane, będą wykorzystane w tym roku, a inwestycje będą kontynuowane w latach następnych. Taki sposób realizacji Unia Europejska zaakceptowała.

    Czy przedsiębiorstwa zdążą rozdysponować kwoty? Przedsiębiorstwa górnicze muszą prowadzić inwestycje początkowe, żeby utrzymać produkcję, niezależnie od tego, czy otrzymają środki z budżetu, czy nie. W tym roku tak się szczęśliwie złożyło, że te środki w budżecie się znalazły. Tak więc w planie techniczno-ekonomicznym spółek założono nakłady inwestycyjne w wysokości podobnej jak w roku ubiegłym, ok. 2 mld zł, i te inwestycje są realizowane. Pomoc publiczna będzie więc wspierać inwestycje, które już się rozpoczęły, i ewentualne środki spółek zostały na nie nawet wydane. Wtedy będzie taka refaktura.

    Według rozeznania, które przeprowadziło Ministerstwo Gospodarki, łączna kwota wniosków dotacyjnych przekroczy tę kwotę 400 mln, więc nie będzie problemu z rozdysponowaniem przez spółki węglowe środków budżetowych. Rozporządzenie ministra gospodarki określa, że przedsiębiorstwa będą składać wnioski w terminie dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Tak jak powiedziałam, ponieważ bardzo szczegółowo dopracowano już formę składania tych wniosków, wydaje się, że jak tylko nastąpi dzień wejścia w życie rozporządzenia, to przedsiębiorstwa niezwłocznie te wnioski zaczną składać. W rozporządzeniu nie określono natomiast terminu przekazania dotacji w przypadku akceptacji wniosku, ale zapewniam, że wypłata tych środków nastąpi bez zbędnej zwłoki po złożeniu przez przedsiębiorców wniosków do rozpatrzenia przez zespół. Z dotychczasowej praktyki wynika, że wypłata środków następuje w terminie ok. dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku - oczywiście tego wniosku, który zostanie pozytywnie zaopiniowany przez komisję. Dziękuję.


Powrót Przebieg posiedzenia