6 kadencja, 41 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Marek Ast

6 kadencja, 41 posiedzenie, 1 dzień (06-05-2009)

1 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych (druki nr 1600 i 1878).


Poseł Marek Ast:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych, druki nr 1878 i 1600.

    Projektowana zmiana dotyczy art. 401 § 3 Kodeksu spółek handlowych i dotyka materii delikatnej i istotnej, bo tak naprawdę ograniczenia praw właścicielskich akcjonariuszy. W dotychczasowym brzmieniu przepis, o którym mówimy, przewidywał możliwość statutowego ograniczenia prawa głosu akcjonariuszom dysponującym powyżej 1/5 ogółu głosów w spółce, czyli 20%. Muszę państwu szczerze powiedzieć, że nie spotkałem się ani w doktrynie, ani wśród przedsiębiorców z postulatem zmniejszenia tego limitu. Nasz Kodeks spółek handlowych to stosunkowo młode prawo, obowiązuje od 2000 r. Co prawda Prawo handlowe obowiązywało od 1936 r., ale tak naprawdę dopiero od końca lat 80. ma ono zastosowanie w naszej rzeczywistości i wydaje mi się, że ze względu na stabilność tak ważnego kodeksowego prawa wszelkie zmiany powinny być poddawane szczególnej ocenie i podejmowane ze szczególną ostrożnością. Dlatego też w trakcie prac komisji proponowałem poprawkę, która by utrzymywała dotychczasowy przepis mówiący o progu 1/5 ogółu głosów w spółce. Propozycja zmiany dotyczy sytuacji, w której limit ten byłby obniżony do 1/10, czyli do 10%.

    Prawdę powiedziawszy o tym, czy skorzystać z tej możliwości, zdecyduje zgromadzenie akcjonariuszy, a bez wiodącego właściciela czy większościowego pakietu akcji, czy też kontrolnego pakietu akcji taka zmiana nie będzie możliwa.

    Mam pewną wątpliwość, która w trakcie dotychczasowych prac nie została rozwiana. Otóż Skarb Państwa dysponuje jeszcze w spółkach na terenie kraju swoimi udziałami, są to udziały większościowe albo właśnie 20-procentowe bądź większe. Pytanie jest takie, czy w ten sposób nie pozbawimy państwa, Skarbu Państwa, przedstawicieli Skarbu Państwa wpływu na to, co w tych spółkach będzie się działo. Jak sądzę, rząd popiera tę zmianę, myślę też, że będzie przyzwolenie dla przedstawicieli Skarbu Państwa w spółkach na to, aby zawrzeć w statucie zmianę, która spowoduje, że prawa właścicielskie, prawa głosu zostaną ograniczone do limitu 1/10 ogółu głosów w spółce. To pewna taka obawa, wątpliwość. Czy jest słuszna, czy będzie to w praktyce realizowane, czas pokaże. Stąd, jak powiedziałem, zaproponowałem zmianę i mój klub ją popiera. Te zmiany do projektu ustawy złożę dzisiaj panu marszałkowi.

    Co do pozostałych zmian, to absolutnie się z nimi zgadzamy, one rzeczywiście doprecyzowują. Wątpliwości co do tego, czy to ograniczenie może również dotyczyć innych tytułów prawnych, czyli zastawu akcji, użytkowania akcji, były podnoszone w doktrynie. Te zmiany idą w dobrym kierunku, będziemy je popierać. (Dzwonek) Mój klub poprze całą zmianę, jeżeli zostanie przyjęta zaproponowana przez mój klub poprawka. Bardzo dziękuję za uwagę. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia