6 kadencja, 25 posiedzenie, 4 dzień (17-10-2008)
Oświadczenia.
Poseł Andrzej Szlachta:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! W dniach 27 i 28 września br. obchodzono w Rzeszowie jubileusz 350-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego. Collegium Ressoviense to jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce. Pierwszy obiekt szkolny został ufundowany w 1658 r. przez Zofię Pudencjannę z Ligęzów i jej szwagra księcia Jerzego Lubomirskiego, hetmana i marszałka Polski. Szkoła została formalnie erygowana 10 lat późnej przez papieża Klemensa IX. W ciągu pierwszych 26 lat szkoła była prowadzona przez ojców pijarów pod wspomnianą nazwą Collegium Ressoviense. Od 1785 r. szkoła funkcjonowała jako Cesarsko-Królewskie Wyższe Gimnazjum i kształciła młodzież, będąc już instytucją państwową. Następnie szkoła nosiła miano I Gimnazjum i Liceum. W XVII i XVIII w. szkoła miała również charakter półwyższej uczelni, kształciła nauczycieli do średnich szkół, profesjonalnych muzyków i prowadziła niższe studia teologiczne. Wśród kadry nauczycielskiej było wielu wybitnych pedagogów, którzy byli autorami licznych podręczników napisanych dla Komisji Edukacji Narodowej. Z ważniejszych dat szkoły z okresu XIX w. należy wspomnieć rok 1834, w którym rozbudowano front szkoły. W 1846 r. aresztowano nauczycieli i uczniów, uczestników powstania galicyjskiego. W 1851 r. szkołę wizytował sam cesarz Franciszek Józef. Pierwsze matury przeprowadzono w szkole w 1860 r. Młodzież wychowywana w szkole w głębokiej wierze i w duchu umiłowania ojczyzny dawała wyraz uczuciom patriotycznym, wsławiając się w walkach toczonych przez wieki w obronie kraju. Tak było w czasie wojny ze Szwecją w 1655 r., w czasie obrony Wiednia w 1683 r., podczas powstań narodowych oraz podczas pierwszej i drugiej wojny światowej.
Szkoła w swoich dziejach prowadziła bogatą działalność kulturalną, która zaowocowała szeregiem inicjatyw na rzecz miasta i regionu. W 1905 r. szkoła włączyła się w zorganizowanie klubu sportowego Resovia, dziś jednego z najstarszych klubów w Polsce. Po drugiej wojnie światowej szkoła wspomagała proces powstawania szkolnictwa wyższego, przekazując swoje księgozbiory, a także udostępniając swoją bursę na potrzeby filii UMCS w Rzeszowie.
Szkołę jubilatkę opuściło w okresie ponad 300 lat istnienia dziesiątki wybitnych absolwentów, między innymi: Onufry Kopczyński, autor pierwszej gramatyki polskiej, Ignacy Łukasiewicz, prekursor przemysłu naftowego i wynalazca lampy naftowej - obecnie patron Politechniki Rzeszowskiej, mojej Alma Mater, której jestem nauczycielem akademickim - biskup Jan Sebastian Pelczar, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wyniesiony na ołtarze jako błogosławiony, generał Władysław Sikorski, marszałek książę Hieronim Lubomirski, Adam Harasiewicz, zwycięzca konkursu chopinowskiego i wielu innych. Do grona wybitnych pedagogów szkoły należy zaliczyć: księdza Stanisława Konarskiego, obecnego patrona szkoły, najwybitniejszego reformatora oświaty w Polsce XVIII w., Józefa Hermana Osińskiego, nestora fizyków polskich, Wilhelma Friedberga, profesora uniwersyteckiego, Tadeusza Łopuszańskiego, ministra oświaty II Rzeczypospolitej Polskej.
I Liceum Ogólnokształcące usytuowane w centrum Rzeszowa mieści się w zabytkowych obiektach, pochodzących z połowy XVII w., z zachowanymi, urzekającymi sklepieniami kolebkowo-lunetowymi. W szkole zachowały się cenne zbiory przyrodnicze z drugiej połowy XIX w., ciekawe zbiory ikonograficzne, cenne dokumenty i eksponaty, kolekcja sztandarów, galeria olejnych portretów wybitnych nauczycieli i wychowawców szkoły. Obecnie szkoła kształci młodzież na bardzo wysokim poziomie, a jej absolwenci dostają się do prestiżowych uczelni. I Liceum Ogólnokształcące jest dumą wojewódzkiego miasta Rzeszowa, którego miałem honor być prezydentem, oraz całego Podkarpacia jak i Polski.
Wszystkim nauczycielom i wychowawcom, którzy w przeszłości oraz obecnie przyczynili się do kształcenia na wysokim poziomie polskiej młodzieży, pragnę z trybuny sejmowej serdecznie podziękować. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia