6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień - Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Jarosław Król

6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień (18-12-2008)

34 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Gospodarki o wniosku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o ponowne rozpatrzenie ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (druki nr 1440 i 1482).


Wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Jarosław Król:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Tak, zgodnie z prośbą, panie marszałku.

    Z uwagi na dość szybki tryb pracy nad ustawą nie zostało przygotowane stanowisko rządu dotyczące tej ustawy. Stąd trudno mi jest ustosunkować się do tych wszystkich kwestii, które państwo przedstawiliście. Niemniej, patrząc z punktu widzenia Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, chciałbym powiedzieć, że jeżeli chodzi o pytanie pana posła Rogackiego, jak należy definiować dumping, jest oczywiste, że jest to sprzedaż towarów za cenę poniżej kosztów wytworzenia bądź odsprzedaż za cenę poniżej ceny zakupu. Jednak chciałbym powiedzieć, że zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji za czyn nieuczciwej konkurencji uznaje się właśnie taką sprzedaż, ale w celu eliminacji innych przedsiębiorców. Stąd ten cel musi być wykazany, aby uznać tego rodzaju działanie za czyn nieuczciwej konkurencji.

    Co z konsumentami. Tak naprawdę z punktu widzenia konsumentów, gdybyśmy rozpatrywali to w krótkim okresie, emisja bonów towarowych jest czymś korzystnym. Rozszerzenie oferty, nowi przedsiębiorcy czy też możliwość zakupu większej ilości towarów - jest to niewątpliwie dla konsumentów korzystne. Nie mamy żadnych badań, nie dysponujemy żadnymi analizami, z których wynikałoby, że przepisy, które mają być uchylone, a aktualnie są przedmiotem debaty, w taki czy inny sposób pomogły małym przedsiębiorcom. Nie wiemy również, co jest niezwykle istotne, na ile mali przedsiębiorcy korzystali z możliwości występowania na drogę sądową z powództwem cywilnym, z roszczeniami na gruncie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

    Tak naprawdę - to też chyba tutaj nie było przedmiotem rozważań, a o tym mówiłem na posiedzeniu Komisji Gospodarki - trzeba też zastanowić się nad tym, czy te aktualnie obowiązujące przepisy, czy przepis art. 15 ust. 4 jest zgodny z art. 49 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. W zasadzie jednej kategorii przedsiębiorców zabrania się tego, co dla innych jest dozwolone, a to może powodować istotne ograniczenia swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia