6 kadencja, 83 posiedzenie, 1 dzień (19-01-2011)
6 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Obrony Narodowej o poselskim projekcie ustawy o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie (druki nr 3566 i 3771).
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Zbigniew Włosowicz:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dziękuję za udzielenie mi głosu. Przede wszystkim chciałbym podziękować za wysokie oceny kształcenia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych i innych uczelniach wojskowych, za podzielenie wyrażanych nadziei odnośnie do rozwoju łączących się podmiotów w zakresie podniesienia jakości kształcenia, zwiększenia oferty dydaktycznej, poprawy jakości przygotowania i szkolenia kadr lotniczych, potwierdzenia, że wymienione cele służą także realizacji celów i oczekiwań Sił Zbrojnych. Za to bardzo dziękuję.
Jeżeli chodzi o pytania panów posłów. Pan poseł Jarosław Żaczek. Jeżeli pan marszałek pozwoli, to odpowiedź dotyczącą finansowego aspektu pytania pana posła w możliwie najkrótszym czasie dostarczymy panu posłowi na piśmie; jak sądzę, jest to jest kwestia kilku, kilkunastu godzin.
Odnośnie do programów, o które pan poseł pytał, lista jest bardzo długa. Jest to lista programów także bardzo specjalistycznych: bezpieczeństwo powietrzne w różnych aspektach, ekologiczne skutki natężenia ruchu lotniczego, nowe techniki i technologie zwiększające bezpieczeństwo w eksploatacji przestrzeni powietrznej. Całą tę specjalistyczną listę mam przed sobą, więc mogę uwzględnić w pisemnej odpowiedzi dla pana posła elementy również tego programu.
Pan poseł Szymon Giżyński nawiązał do niezwykle istotnej sprawy, do nauczania tradycji, nauczania historii. Do tego szkoła w Dęblinie zawsze przywiązywała dużą wagę. Chciałbym poinformować, że tej problematyce, dotyczącej tradycji, historii, poświęconych jest 180 godzin w ciągu 5 lat studiów. Mówimy tutaj o kierunku: lotnictwo i kosmonautyka.
Pan poseł Gosiewski pytał o perspektywy akademii w kontekście ewentualnego jej przekształcenia w uniwersytet. Takie możliwości oczywiście są, choć nie w tej chwili, ponieważ do tego jest potrzebne spełnienie konkretnych kryteriów. Chodzi o nadawanie tytułów doktorskich. Tych uprawnień akademia na początkowym etapie mieć nie będzie, ale w momencie, gdy do tego dojdzie, perspektywa przekształcenia akademii w uniwersytet zawsze istnieje.
Jeżeli chodzi o ewentualne połączenie Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej z innymi zakładami opieki zdrowotnej, to takich planów w tej chwili nie ma.
Tak więc to, panie marszałku, wszystkie pytania, które zidentyfikowałem i na które starałem się odpowiedzieć.
Przebieg posiedzenia