6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień (06-10-2010)
2 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska (druki nr 3169 i 3413).
Poseł Grażyna Ciemniak:
Pani Marszałek! Panie i Panowie Posłowie! W imieniu Koła Poselskiego Socjaldemokracji Polskiej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec sprawozdania połączonych Komisji: Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, zawartego w druku nr 3413.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska przewiduje zmianę art. 403 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r., która później była wielokrotnie nowelizowana. W szczególności zakłada się możliwość udzielania dotacji podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych, w tym osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym lub przedsiębiorcom. Trzeba podkreślić, że tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposobów jej rozliczania określać będą rady gmin i powiatów. Dotacje będą udzielane na podstawie umów zawieranych przez gminę albo powiat z beneficjentami. Na to uregulowanie prawne gminy i powiaty, a także potencjalni beneficjenci, mieszkańcy i przedsiębiorcy czekają od początku tego roku, aby w pełni móc realizować politykę ochrony środowiska w gminie i w powiecie i tym samym przyczynić się do realizacji polityki ekologicznej państwa.
Ustawą z dnia 20 listopada 2009 r. wprowadzono zmiany w ustawie Prawo ochrony środowiska polegające m.in. na likwidacji gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Dotychczasowe przychody z tytułu opłat i kar za korzystanie ze środowiska stały się dochodami budżetów gmin i powiatów, które jednak - nadal zobowiązane do finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej w zakresie określonym w ustawie Prawo ochrony środowiska w wysokości nie mniejszej niż kwota wpływów z tytułu opłat i kar środowiskowych, które teraz stanowią dochody budżetów gmin i powiatów - nie miały do tej pory możliwości udzielania dotacji osobom fizycznym i podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych. Dlatego konieczna jest nowelizacja obowiązującej dzisiaj ustawy. Ustawa jest zgodna z prawem Unii Europejskiej i jestem przekonana, że jej wejście w życie będzie korzystne dla środowiska i zdrowia ludzi.
Koło Poselskie Socjaldemokracji Polskiej poprze projekt ustawy zawarty w sprawozdaniu zawartym w druku nr 3413. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia